مراقبت از دندانهای کودکان

چگونه از دندان هاي كودكان خود مراقبت كنيم؟

تميز نگه داشتن دندانها
قبل از اينكه كودك دندان در بياورد بعداز هر وعده غذا، لثه هاي او را به نرمي با پارچه اي پاكيزه و مرطوب , تميز نماييد.

بعد از بيرون آمدن دندان ها تا سن سه سالگي دندان هاي كودك بايد توسط يكي از والدين بامسواك نرم، آب ونخ دندان تميز شود.

درحدود سن سه سالگي تا هشت سالگي كودكان بايد با نظارت بزرگسالان دندانهايشان را طبق قاعده صحيح مسواك و نخ دندان كنند توجه داشته باشيد كه مقدار استفاده از خمير دندان به اندازه يك نخود كافي مي باشد! (بهتر است براي تشويق كودكان به مسواك زدن از خمير دندان كودكان كه با طعم انواع ميوه آغشته است استفاده شود).

در حدود سن هشت سالگي اغلب كودكان مي توانند بدون كمك بزرگسالان مسواك بزنند و ازنخ دندان استفاده كنند. البته بهتر است باز هم مسواك بزنندو از نخ دندان كشيدن آنها با نظارت و كنترل بزرگترها باشد. خريد مسواك و خميردندان بايد با حضور و نظر خواهي كودك انجام پذيرد. زيرا احساس شخصيت اجتماعي كودك در اين زمينه تقويت شده و سبب مي شود در رعايت بهداشت دهان بيشتر دقت نمايد.

اولين معاينه دندانپزشكي

در كشورهاي پيشرفته توصيه بر آن است كه ارتباط با دندان پزشك از همان اوايل رويش دندان هاي شيري كودك برقرار شود.

آشنا شدن كودك با دندان پزشك و محيط دندان پزشكي سبب كاهش ترس و اضطراب او از مطب و به دكتر كمك مي نمايد تا درمان هاي ضروري را با آرامش بيشتري انجام دهد.

توجه:

جهت كاهش ترس و اضطراب كودك از دندان پزشك و محيط دندان پزشكي ضروري است كه والدين از منفي جلوه دادن (ترساندن كودك ) در رابطه با دكتر و محيط مطب خودداري نمايند.

كودكان را به تغذيه مفيد تشويق كنيد .

رژيم غذايي متعادل در حفظ سلامتي دندان ها و لثه بسيار مفيد است. كليسم جهت استحكام دندان ها بسيار مفيد است ، شير و ماست و پنير از جمله منابع حاوي كلسيم مي باشند. تغذيه مداوم در طول روز (وعده هاي فرعي بين صبحانه، ناهار و شام) سبب مي شوند كه دندان ها در معرض اسيد قرار گرفته و احتمال ايجاد پوسيدگي زيادتر شود. بنابراين يا تعداد وعده هاي غذايي را كاهش دهيد يا كودك را عادت دهيد بعد از هر وعده غذا خوردن از مسواك و نخ دندان استفاده كند.

Pit Fissure Sealant (سيلانت يا ماده پوشاننده شيار)

زماني كه اولين دندان هاي دايمي در سن شش سالگي بيرون مي آيند بسياري از والدين آنها را به اشتباه دندان شيري فرض مي كنند. اين امر سبب مي شود به سالم باقي ماندن آنها خيلي توجه نشود.

يادآوري

با توجه به نقش دندان هاي شيري در تغذيه، رشد فك ها، تكلم و زيبايي كودك، در صورت ايجاد پوسيدگي بايد به درمان دندان شيري اقدام نمود. پوسيدگي درمان نشده و كشيدن زودرس دندان هاي شيري باعث كجي و جابه جايي دندان هاي دامي مي شود. Pit Fissure Sedlant موادي پلاستكي هستند كه توسط دندان پزشك استفاده شده و شيارهاي سطح جونده دندان هاي پشتي را مي پوشانند و مانع باقي ماندن مواد غذايي در شيارها و حفرات مي شوند و دندان در برابر باكترهاي پوسيده كننده مقاوم تر مي شوند.

استفاده از فلورايد :

ستفاده از مواد حاوي فلورايد با نظارت دندان پزشك براي جلوگيري از پوسيدگي دندان بسيار مفيد است. تا زماني كه كودك نتواند از دهان شويه فلورايد استفاده كند ژل فلورايد توسط دندان پزشك به كار مي رود.

محافظ دهان و دندان :

يكي از صدماتي كه به دندان ها وارد مي شود ضربات وارده به آنهاست كه سبب شكسته شدن دندان ها و يا شكسته شدن استخوان فك و بيرون افتادن دندان ها مي شود. با استفاده از وسيله محافظ دهان ودندان با نظارت دندان پزشك مي توان از بسياري صدمات در حين بازي و ورزش جلوگيري كرد.در كشورهاي پيشرفته اين وسيله در ورزش هايي مثل اسكيت،سواري، جودو، تكنواندو و ساير ورزش هاي رزمي، دوچرخه سواري، فوتبال و...استفاده فراواني دارد.

توجه

اين وسيله در بزرگسالان نيز كاربرد دارد.

خدمات پيشگيري شده بسيار ارزان تر از درمان هايي مثل درمان ريشه (عصب كشي)،روكش كردن دندان (در صورت شكسته شدن آنها يا زياد بودن پوسيدگي)و...مي باشد و سبب صرفه جويي در وقت ، پول و حفظ سلامتي دندان هاي اصلي مي شود.

چند نكته مهم در مورد مسواك زدن :

شايد مسواك زدن به روش دقيق در ابتدا كمي وقت گير به نظر برسد اما به مرور انجام آن ساده تر خواهد شد.

گاهي مسواك زدن در ابتدا ممكن است خونريزي لثه شود اما اگر لثه ها سالم و طبيعي باشند به تدريج متوقف خواهد شد. در صورت ادامه خونريزي با دندان پزشك تماس بگيريد.

فشار بيش از حد به بر مسواك سبب مچاله شدن الياف مي شود و مسواك زدن را بي اثر مي سازد. به علاوه موجب سايش ميناي دندان ها و تحليل يا زخم شدن لثه ها خواهد شد.

مسواك زدن بايد دقيق و بدون عجله باشد.

هدف از مسوك زدن برداشتن و پاك كردن پلاك ميكروبي از روي دندان ها و شيار لثه اي است. در حالي كه عده اي گمان مي كنند هدف از مسواك زدن سفيد كردن دندان هاست. بايد توجه داشت كه رنگ دندان ها در اثر مسواك زدن عوض نخواهد شد.

دندان هاي عقب به علت محل قرار گرفتن آنها در فك و دارا بودن شيارهاي فراوان، بيشتر مستعد پوسيدگي هستند بنابراين هنگام مسواك زدن به توجه بيشتري نياز دارند.

اگر مسواك زدن به روش صحيح انجام نشود، بهترين مسواك ها و خميردندان ها نيز فايده اي براي دندان ها نخواهند داشت.

در پايان مسواك زدن دندان ها بايد سطح زبان را هم مسواك زد. اين كار باعث پاك شدن ميكروب ها از سطح زبان و تازگي و خوش بويي تنفس مي شود.

پس از مدتي به علت استفاده مستمر، موهاي مسواك خميده خواهند شد. در چنين حالتي لازم است مسواك جديدي را جايگزين مسواك فرسوده نمايند. معمولاً عمر مفيد يك مسواك كه به درستي مورد استفاده قرار گيرد 3 تا 4 ماه است. امروزه مسواك هايي توليد شده كه مدت زمان استفاده از آنها به وسيله رنگ مخصوصي مشخص شده است.

مهم ترين عامل در زدودن جرمهاي ميكروبي، چگونگي مسواك زدن است و خمير دندان نقش چنداني ندارد. بنابراين حتي بدون وجود خميردندان نيز مسواك به تنهايي در حفظ سلامت دندان ها و لثه ها موثر و مفيد خواهد بود.

بهترين مسواك ها هم وقتي مرطوب شوند،حدود سي درصد نرم تر مي شوند بنابراين نبايد براي مرطوب كردن الياف مسواك از آب گرم استفاده شود.

پس از استفاده از مسواك بايد آن را زير جريان شديد آب گرفت تا ذرات خمير دندان و ميكروب ها از آن جدا و پاك شود و پس از تميز كردن آن رادر هواي آزاد قرار داده تا كاملاً خشك شود، بنابراين سرپوش ها يا ظروف نگهداري مسواك بايد سوراخ هايي براي عبور هوا داشته باشند چون ظرف هاي بدون منفذ سبب رشد ميكروب ها در مسواك خواهند شد.

لازم به يادآوري است كه مسواك قادر نيست نواحي بين دندان ها را به خوبي تميز كند و اين نواحي بايد به وسيله نخ دندان پاك شوند، چون تنها با اين وسيله لابه لاي دندان ها از جرمهاي ميكروبي تميز خواهد شد.

www.ranginkaman.com


http://www.world-news.org/persian/ArticlesItem.aspx?NFeed=107

/ 11 نظر / 46 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زهرا

سلام صدف جون در مورد سوالت بايد بگم شوهر من با بورس ایران داره درس میخونه و بعد از درسش باید برگردیم ولی خوب اگه بخواد می تونه تعهدش رو بخره و اینجا بمونه......ولی هر دوتامون به خونواده هامون خیلی وابسته ایم و قصد داریم برگردیم حالا ممکنه یه کمی دیرتر باشه ولی بالاخره بر میگردیم زندگی توی یه کشور دیگه تجربه ی خیلی خوبیه ٬ به نظر من هر کسی فرصتش رو پیدا کنه بد نیست تجربه اش کنه ولی موندن برای همیشه رو پیشنهاد نمی کنم....البته این نظر من ه و ممکنه خیلی ها موافق نباشن. شناختن آدمها و فرهنگهای مختلف خیلی جالب ه

آرزو

سلام مطالبتون خيلی بدرد مامانها ميخوره. راستی نميخواهی مامان بشی؟

سميه مامان ايليا

سلام صدف جون. مثل هميشه مطالب آموزنده مخصوصا برای ما تازه مامانا. زود باش مامان شو ديگه صدف جون. پشيمون نميشی ها

خودم

می خوام مامان بشم ولی خوب نی نی هم بايد دلش بخواد بياد ديگه

دلارام

سلام ممنون که سر زدی بابا تو با اين اطلاعات بايد زودتر مامان شی نی نی هم منتظره با يه فرود اضطراری بپره تو بغلت

زهرا

سلام صدف جون ممنون از اين همه اطلاعات خوبی که بهمون ميدی ولی چه فايده که نمی تونم عمليش کنم!!!!! در مورد پيام خودت هم بايد بگم با نظرت موافقم متاسفانه ما بیشتر عادت داریم که غصه بخوریم ٬یه جورایی راه و رسم خوش بودن رو هم یادمون رفته....اتفاقا امروز از رادیوی ایران شنیدم که داروی ضد افسردگی توی ایران یکی از پر مصرفترین داروهاست....چرا ما این همه جوون افسرده داریم؟؟؟ توی اکثر وبلاگها که میرم همشون دلشون گرفته و از زندگی خسته شدن!!!! به نظر من این یه زنگ خطره و هر چه زودتر باید یه فکری براش کرد ولی........ خوب بگذریم ٬ یه کمی هم فضولی کنم بد نیست ها!!!! چند وقته که هوس بچه کردی؟؟

هديه

سلام . خبری نيست ؟؟؟ فضولم به اقتضای شغلم . ببخشيد .

بازم هدی

مطلبتت آسه . مرسی

شهاب

من همین جاهام..در همین نزدیکی... به روزم..

زهرا

سلام صدف جون.... ايشالله که هر چی خدا بخواد.....من هم دعا می کنم من هم خيلی دلم ميخواد ولی فعلا که خبری نيست البته من يه تجربه ی بد هم دارم. می بوسمت