این روزها چقدر سرم شلوغه ...از بس ماموریت رفتم دیگه از اسم ماموریت هم بدم میاد.....فکر کنم کم کم شوهر جان طلاقم رو صادر کنه...ساعت ۳ نصفه شب راه می افتم می رم ماموریت فردا شبش ساعت هفت هشت شب می رسم خونه....تازه بیچاره نازمم می کشه....

از باشگاه رفتنم بگم...من تا حالا همش خودم ورزش می کردم و باشگاه نمی رفتم این اولین باریه که رفتم باشگاه وااااااااای ولی نمی دونید چقدر این خانومایی که اونجا هستند شل و ولند...مثلا بعضی هاشون ۱ ساله که دارند میان اونجا ولی حتی ۱۰ دور هم نمی تونند بدوند.....ولی من با ورزشهای اونجا انگار تازه بدنم گرم می شه برای همینم نیم ساعت بعد کلاس می مونم ورزش می کنم...انقدر کیف می کنم وقتی لباسم خیس خیس می شه از عرق ...بعدشم که دوش می گیرم و یه استراحت کوتاه می کنم....یک آرامشی بهم می ده که نگو......اگه ورزش نمی کنین خیلی ضرر کردین حتما شروع کنین....

فردا باز هم عازم ماموریت هستم...و همچنان در انتظار نی نی گولو....

خدایا بابت همه نعمتهای داده و نداده ات شکر که دادنت رحمت است و ندادنت حکمت

*****************************************************

 

این مطلب برای تغذیه نی نی گولوها ....البته اگه نی نی من به من یا باباش بره خودش همینجور خود به خود عاشق غذا هست ...ما باید یه فکری  بکنیم که کمتر بخوره

 

كودكان از رشد سريع برخوردارند لذا بايد از تولد تا دوسالگي هر ماه وزن شوند. چنانچه درست وزن نگيرند، مشكلي وجود دارد كه بايد به آن توجه شود.

 

وزن گيري منظم بهترين علامت رشد خوب و حاكي از كسب مهارت هاي تكاملي كودك است. چنانچه كودك در ۶ ماه اول عمر فقط شير مادر را دريافت كند از رشد خوبي برخوردار خواهد بود.

 

تغذيه با شير مادر كودك را در مقابل بيماري ها محافظت مي كند، همچنين تضمين كننده رشد خوب جسمي و ذهني و كسب تكامل در كودك است. شيرخواراني كه از شير مادر محروم هستند ممكن است به راحتي كودكاني كه با شير مادر تغذيه مي شوند يادگيري نداشته باشند.

 

چنانچه كودكي به مدت دو ماه وزن نگيرد ممكن است نياز به دريافت مواد مغذي بيشتري داشته باشد، ممكن است بيمار باشد يا نياز به توجه و مراقبت بيشتر داشته باشد.

 

لذا وظيفه والدين و كاركنان بهداشتي درماني كشف سريع علت و رفع آن است. بايد هر كودكي كارت پايش رشد خاص خود را داشته باشد تا وزن او روي آن ثبت شود كه نشانگر رشد كودك باشد.

 

اگر منحني رشد كودك سير بالا رونده داشته باشد او خوب رشد مي كند ولي چنانچه صاف و يا نزولي شود جاي تامل و نگراني خواهد بود.

 

اگر كودكي مرتبا وزن نمي گيرد يا خوب رشد نمي كند سئوالات مهمي مطرح مي شود كه عبارتنداز:

 

 - 1  آيا دفعات غذا خوردن كودك كافي است ؟

آيا زماني كه غذاي كمكي شروع مي شود تا پايان دوسالگي دفعات غذا افزايش مي يابد روزانه سه تا پنج بار غذا مي خورد؟

 

 - 2 آيا غذاي كافي دريافت مي كند اگر كودك غذايش را تمام مي كند و باز هم مي خواهد بايد غذاي بيشتري به او داده شود.؟

 

 - 3 آيا غذاي كودك حاوي انرژي و مواد مغذي كافي است ؟

غذاي كودك بايد متنوع و حاوي موادي از تمام گروه هاي غذايي باشد از جمله: گوشت، ماهي، تخم مرغ، حبوبات، خشكبار، غلات، نخود، لوبيا سبز و... و نيز افزودن كمي روغن كه انرژي غذا را افزايش مي دهد.

 

 - 4 آيا كودك از غذا خوردن امتناع مي كند ؟

اگر به نظر مي رسد كودك طعم يك غذا را دوست ندارد بايد غذاهاي ديگر به او داده شود، غذاي جديد را بايد تدريجي آغاز كرد.

 

 - 5 آيا كودك بيمار است؟

كودك بيمار نياز به تشويق دارد كه مقداري غذا بخورد. او را بايد مكرر و كم كم غذا داد. بعد از بيماري نيز به مدت يك هفته به يك وعده غذاي اضافي نياز دارد.

 

شيرخواراني كه غذايشان فقط شير مادر است بايستي حداقل روزانه يك وعده شير اضافي به مدت يك هفته دريافت كنند. چنانچه كودكي مكررا بيمار مي شود بايستي توسط پزشك ديده شود.

 

 - 6 آيا كودك غذاي كافي كه محتوي ويتامين آ باشد دريافت مي كند تا از ابتلاي او به بيماري ها پيشگيري شود؟

شير مادر از لحاظ ويتامين آ غني است.

 

ساير غذاهاي محتوي ويتامين آ عبارتند از: جگر، تخم مرغ، محصولات لبني، ميوه ها و سبزي هاي زرد و نارنجي و بسياري از سبزي هاي با برگ سبز.

 

اگر اين غذاها به مقدار كافي در دسترس نيست بايستي سالي دوبار كپسول ويتامين آ دريافت كند كه دوز آن را براي سن كودك پزشك تعيين مي كند. در مناطقي كه از قطره AD استفاده مي كنند كپسول تجويز نمي شود.

 

 - 7آيا كودك از شير مادر محروم است و شير مصنوعي را با بطري دريافت مي كند؟

در شش ماه اول عمر بهترين غذا شير مادر است كه بايد فقط و فقط آن را دريافت كند. از ۶ ماهگي به بعد علاوه بر شير مادر كه بهترين شير و منبع مهم مواد مغذي مختلف است غذاهاي كمكي را نيز بايد دريافت كند.

 

اگر شير مادر نمي خورد استفاده از هر شيري بايد به وسيله فنجان باشد و استفاده از بطري ممنوع است.

 

 - 8 آيا آب و غذاي كودك تميز است ؟

چنانچه جواب منفي باشد كودك غالبا بيمار خواهد شد. آنچه قرار است خام خورده شود بايد شسته شود و آنچه كه پختني است بايد خوب پخته شود.

 

غذا وقتي پخته و آماده شد بايد بدون تاخير خورده شود اگر بماند بايد به طور كامل حرارت ببيند. آب را بايد از منابع تميز برداشت كرده و در جاي تميز نگهداري كرد.

 

اگر آب رودخانه، حوض، چشمه و غيره مصرف مي شود بايد جوشانيده شود. اگر چاه و چشمه محافظت شده است آب آن مي تواند تميز باشد. آب لوله كشي نيز كه كلرينه مي شود تميز است.

 

 - 9 آيا بيشتر اوقات كودك تنها است يا توسط كودك بزرگ تر نگهداري مي شود  ؟

اگر چنين است ممكن است كودك كم سن نياز به توجه بيشتر از طرف بزرگسالان داشته باشد و اين به خصوص در زمان غذا خوردن لازم است.

 

شير مادر به تنهايي نياز غذايي و نوشيدني كودك را در ۶ ماه اول عمر برآورده مي كند. پس از آن لازم است انواع غذاهاي كمكي به تدريج به رژيم غذايي شيرخوار همراه با شير مادر اضافه شود.

 

كودكان در ماه هاي اول زندگي در معرض خطر بيماري ها قرار دارند. تغذيه انحصاري با شير مادر آنها را در مقابل اسهال و بيماري هاي عفوني شايع محافظت مي كند.

 

در حدود ۶ ماهگي غذا و نوشيدني هاي ديگر لازم است و تغذيه با شير مادر تا پايان دو سالگي يا بيشتر همراه با غذا ادامه مي يابد. اگر شيرخوار در شش ماه اول خوب وزن نمي گيرد ممكن است نياز به دفعات بيشتر تغذيه با شير مادر داشته باشد.

 

شيرخواري كه تا ۶ماهگي منحصرا شير مادر مي خورد نياز به ساير مايعات حتي آب ندارد.

 

شيرخواري كه خوب وزن نمي گيرد ممكن است بيمار باشد يا شير كافي دريافت نكند، بايد پزشك او را ببيند و مادر نيز راهنمايي شود كه چگونه شير بيشتري به فرزندش برساند.

 

در سن حدود ۶ماهگي تغذيه تكميلي آغاز مي شود. به ترتيب هفته مي توان از غلات، گوشت، گوسفند، مرغ، گوساله سبزي هاي پخته شده و له شده و... استفاده كرد.

 

شيرخواران از ۶ تا ۱۲ ماهگي همچنان به دريافت مكرر شير مادر نياز دارند و غذاي كمكي بايد بعد از شير مادر به آنان داده شود.

 

بعد از ۶ ماهگي به لحاظ خوردن غذا و خزيدن و تماس بيشتر با اطراف خطر بيماري هاي عفوني افزايش مي يابد. لذا بايستي دست هاي كودك را شست.

 

كودكان از ۶ماهگي تا دو سالگي نياز به پنج نوبت غذا دارند. سوء تغذيه در دو سال اول عمر رشد كودك را به تاخير انداخته و آثار آن در تمام عمر باقي خواهد ماند. براي رشد خوب و سالم ماندن بايد كودك مواد غذايي مختلف شامل گوشت، ماهي، حبوبات، غلات، تخم مرغ، ميوه و سبزي را علاوه بر شير مادر دريافت كند.

 

معده كودكان كوچك است و در يك وعده نمي توانند غذاي مورد نياز خود را بخورند چون نياز آنان و سوخت و سازشان زياد است. بنابر اين حائز اهميت است كه كودكان به دفعات كافي غذا دريافت كنند تا نيازشان برآورده شود.

 

اگر ظرف غذا مشترك باشد ممكن است بچه هاي كوچك غذاي كافي دريافت نكنند. كودك بايد از بشقاب جداگانه استفاده نمايد تا والدين يا مربيان بفهمند كه چه مقدار غذا خورده است. ممكن است بچه هاي كوچك نياز به تشويق يا كمك براي غذا خوردن داشته باشند.

 

كودكان نياز به ويتامين آ دارند تا در مقابل بيماري ها مقاوم شده و ديد چشمشان آسيب نبيند.

 

در ۶ ماه اول عمر شير مادر منبع ويتامين آ است و نياز كودك را برآورده مي كند. مادر بايد از غذاهاي محتوي ويتامين آ استفاده كند يا خود ويتامين آ را دريافت كند.

 

شيرخواران از ۶ماهگي نيز بايد ويتامين آ را از طريق غذا يا مكمل دريافت نمايند. در كشور ما از ۱۵ روزگي قطره ويتامين شروع مي شود.

 

ويتامين آ در جگر، تخم مرغ، محصولات لبني، روغن كبد ماهي چرب، انبه، خربزه درختي، سيب زميني زرد شيرين، سبزي هاي با برگ سبز تيره و هويج موجود است.

 

/ 12 نظر / 42 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شهاب

منم دوست دارم ورزشکار شم.... جدي می گم... ولی حسش نیست

بلفی

تو مگه نی نی داری؟؟ // اطلاعاتت واقعن عالی بود ممنون

لولی

سلام عزيزم حالت خوبه آفرين دختر نازنين که ورزشکارم هستی آفرين خيلی ممنون که منو به اون خوبی راهنمايی کردی ازت ممنونم منم تو رو با اينکه نديدم خيلی دوست دارم برات دعا ميکنم که زودتر خدا یک نی نی خوشگل بهت بده راستی امام رصا من و بدجور طلبيده از طرف اداره قرعه کشی کردند اسم من برای تور مشهد از طرف اداره دراومده دفعه اول گفتم نه ولی دوباره امروز زنگ زدند گفتند بايد بيای چون برات بليط گرفتيم خلاصه توی مشهد اول برای خودم وزندگيم بعدش واسه نی نی تو دعا ميکنم موفق باشی

بهار

سلام صدف جون، مرسی که به من سر میزنی، نی نی هم خوبه، من موقع زایمانم تصمیم دارم برای خیلی از اون آدمهایی که به هر نحوی دوستشون دارم دعا کنم تا به خواسته های دلشون برسن، حتما تو رو هم یاد می کنم و می دونم که برات از خدا چی بخوام... می خوام بگم که به یادت خواهم بود...

غنچه

سلام صدف خانومی بازم يه مطلب نوشتی که من پرينت بگيرم بدم به خواهر شوهر عزيزم. دستت درد نکنه در ضمن من به دلیل برخی مشکلات وبلاگی منتقل شدم به http://www.mysweetlife.blogfa.com/

نامزدبازی

بابا ما هم ميريم ماموريت اما بازهم به اين کار مقدس می رسيم .. تا وبلاگ ننويس اين نی نی خانم نمياد ها

رهام

مطلب جالبی بود من هم يه چيز اضافه می‌کنم. پسمل من ۳ ماه وزن اضافه نکرد. هر چقدر هم غذاشو تغغيير داديم و مقوی کرديم هم فايده نکرد بعد از کلی آزمايش و اسکن و سونوگرافی معلوم شد رفلکس معده داره. نامرد اين بيماری اصلا علامتی تو کوچولوی من نداشت. ذاما خدا رو شکر بعد از تشخيص همه چيز به خوبی پيش رفت.

رهام

راستی این هم بگم، اگر نی‌نی بیاد تا مدتی از ورزش و سینما و کتاب و خیلی چیزای دیگه خبری نیست ها......

هاتف

سلام صدف خانوم...خوبی عزیز؟...از اينکه مدتی هست که به من سر نزدین هم ممنونم ...راستی بامرام کجاهایی؟؟؟.بابا دلمون برات تنگ میشه ها...و...بعدشم دير اومدن من بخاطر کار زيادمه وگرنه هر فرصتی که گير بيارم حتما به شما سر ميزنم ..مطالبتم که طبق معمول خوب و عالی بود...موفق باشی ....همواره برقرار عزيز.... من هم فراموشت نميکنم ... تو هم فراموشم نکن...آپم.باي