ساعت ٢:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٦/٢٢ 

این روزها چقدر سرم شلوغه ...از بس ماموریت رفتم دیگه از اسم ماموریت هم بدم میاد.....فکر کنم کم کم شوهر جان طلاقم رو صادر کنه...ساعت ۳ نصفه شب راه می افتم می رم ماموریت فردا شبش ساعت هفت هشت شب می رسم خونه....تازه بیچاره نازمم می کشه....

از باشگاه رفتنم بگم...من تا حالا همش خودم ورزش می کردم و باشگاه نمی رفتم این اولین باریه که رفتم باشگاه وااااااااای ولی نمی دونید چقدر این خانومایی که اونجا هستند شل و ولند...مثلا بعضی هاشون ۱ ساله که دارند میان اونجا ولی حتی ۱۰ دور هم نمی تونند بدوند.....ولی من با ورزشهای اونجا انگار تازه بدنم گرم می شه برای همینم نیم ساعت بعد کلاس می مونم ورزش می کنم...انقدر کیف می کنم وقتی لباسم خیس خیس می شه از عرق ...بعدشم که دوش می گیرم و یه استراحت کوتاه می کنم....یک آرامشی بهم می ده که نگو......اگه ورزش نمی کنین خیلی ضرر کردین حتما شروع کنین....

فردا باز هم عازم ماموریت هستم...و همچنان در انتظار نی نی گولو....

خدایا بابت همه نعمتهای داده و نداده ات شکر که دادنت رحمت است و ندادنت حکمت

*****************************************************

 

این مطلب برای تغذیه نی نی گولوها ....البته اگه نی نی من به من یا باباش بره خودش همینجور خود به خود عاشق غذا هست ...ما باید یه فکری  بکنیم که کمتر بخوره

 

كودكان از رشد سريع برخوردارند لذا بايد از تولد تا دوسالگي هر ماه وزن شوند. چنانچه درست وزن نگيرند، مشكلي وجود دارد كه بايد به آن توجه شود.

 

وزن گيري منظم بهترين علامت رشد خوب و حاكي از كسب مهارت هاي تكاملي كودك است. چنانچه كودك در ۶ ماه اول عمر فقط شير مادر را دريافت كند از رشد خوبي برخوردار خواهد بود.

 

تغذيه با شير مادر كودك را در مقابل بيماري ها محافظت مي كند، همچنين تضمين كننده رشد خوب جسمي و ذهني و كسب تكامل در كودك است. شيرخواراني كه از شير مادر محروم هستند ممكن است به راحتي كودكاني كه با شير مادر تغذيه مي شوند يادگيري نداشته باشند.

 

چنانچه كودكي به مدت دو ماه وزن نگيرد ممكن است نياز به دريافت مواد مغذي بيشتري داشته باشد، ممكن است بيمار باشد يا نياز به توجه و مراقبت بيشتر داشته باشد.

 

لذا وظيفه والدين و كاركنان بهداشتي درماني كشف سريع علت و رفع آن است. بايد هر كودكي كارت پايش رشد خاص خود را داشته باشد تا وزن او روي آن ثبت شود كه نشانگر رشد كودك باشد.

 

اگر منحني رشد كودك سير بالا رونده داشته باشد او خوب رشد مي كند ولي چنانچه صاف و يا نزولي شود جاي تامل و نگراني خواهد بود.

 

اگر كودكي مرتبا وزن نمي گيرد يا خوب رشد نمي كند سئوالات مهمي مطرح مي شود كه عبارتنداز:

 

 - 1  آيا دفعات غذا خوردن كودك كافي است ؟

آيا زماني كه غذاي كمكي شروع مي شود تا پايان دوسالگي دفعات غذا افزايش مي يابد روزانه سه تا پنج بار غذا مي خورد؟

 

 - 2 آيا غذاي كافي دريافت مي كند اگر كودك غذايش را تمام مي كند و باز هم مي خواهد بايد غذاي بيشتري به او داده شود.؟

 

 - 3 آيا غذاي كودك حاوي انرژي و مواد مغذي كافي است ؟

غذاي كودك بايد متنوع و حاوي موادي از تمام گروه هاي غذايي باشد از جمله: گوشت، ماهي، تخم مرغ، حبوبات، خشكبار، غلات، نخود، لوبيا سبز و... و نيز افزودن كمي روغن كه انرژي غذا را افزايش مي دهد.

 

 - 4 آيا كودك از غذا خوردن امتناع مي كند ؟

اگر به نظر مي رسد كودك طعم يك غذا را دوست ندارد بايد غذاهاي ديگر به او داده شود، غذاي جديد را بايد تدريجي آغاز كرد.

 

 - 5 آيا كودك بيمار است؟

كودك بيمار نياز به تشويق دارد كه مقداري غذا بخورد. او را بايد مكرر و كم كم غذا داد. بعد از بيماري نيز به مدت يك هفته به يك وعده غذاي اضافي نياز دارد.

 

شيرخواراني كه غذايشان فقط شير مادر است بايستي حداقل روزانه يك وعده شير اضافي به مدت يك هفته دريافت كنند. چنانچه كودكي مكررا بيمار مي شود بايستي توسط پزشك ديده شود.

 

 - 6 آيا كودك غذاي كافي كه محتوي ويتامين آ باشد دريافت مي كند تا از ابتلاي او به بيماري ها پيشگيري شود؟

شير مادر از لحاظ ويتامين آ غني است.

 

ساير غذاهاي محتوي ويتامين آ عبارتند از: جگر، تخم مرغ، محصولات لبني، ميوه ها و سبزي هاي زرد و نارنجي و بسياري از سبزي هاي با برگ سبز.

 

اگر اين غذاها به مقدار كافي در دسترس نيست بايستي سالي دوبار كپسول ويتامين آ دريافت كند كه دوز آن را براي سن كودك پزشك تعيين مي كند. در مناطقي كه از قطره AD استفاده مي كنند كپسول تجويز نمي شود.

 

 - 7آيا كودك از شير مادر محروم است و شير مصنوعي را با بطري دريافت مي كند؟

در شش ماه اول عمر بهترين غذا شير مادر است كه بايد فقط و فقط آن را دريافت كند. از ۶ ماهگي به بعد علاوه بر شير مادر كه بهترين شير و منبع مهم مواد مغذي مختلف است غذاهاي كمكي را نيز بايد دريافت كند.

 

اگر شير مادر نمي خورد استفاده از هر شيري بايد به وسيله فنجان باشد و استفاده از بطري ممنوع است.

 

 - 8 آيا آب و غذاي كودك تميز است ؟

چنانچه جواب منفي باشد كودك غالبا بيمار خواهد شد. آنچه قرار است خام خورده شود بايد شسته شود و آنچه كه پختني است بايد خوب پخته شود.

 

غذا وقتي پخته و آماده شد بايد بدون تاخير خورده شود اگر بماند بايد به طور كامل حرارت ببيند. آب را بايد از منابع تميز برداشت كرده و در جاي تميز نگهداري كرد.

 

اگر آب رودخانه، حوض، چشمه و غيره مصرف مي شود بايد جوشانيده شود. اگر چاه و چشمه محافظت شده است آب آن مي تواند تميز باشد. آب لوله كشي نيز كه كلرينه مي شود تميز است.

 

 - 9 آيا بيشتر اوقات كودك تنها است يا توسط كودك بزرگ تر نگهداري مي شود  ؟

اگر چنين است ممكن است كودك كم سن نياز به توجه بيشتر از طرف بزرگسالان داشته باشد و اين به خصوص در زمان غذا خوردن لازم است.

 

شير مادر به تنهايي نياز غذايي و نوشيدني كودك را در ۶ ماه اول عمر برآورده مي كند. پس از آن لازم است انواع غذاهاي كمكي به تدريج به رژيم غذايي شيرخوار همراه با شير مادر اضافه شود.

 

كودكان در ماه هاي اول زندگي در معرض خطر بيماري ها قرار دارند. تغذيه انحصاري با شير مادر آنها را در مقابل اسهال و بيماري هاي عفوني شايع محافظت مي كند.

 

در حدود ۶ ماهگي غذا و نوشيدني هاي ديگر لازم است و تغذيه با شير مادر تا پايان دو سالگي يا بيشتر همراه با غذا ادامه مي يابد. اگر شيرخوار در شش ماه اول خوب وزن نمي گيرد ممكن است نياز به دفعات بيشتر تغذيه با شير مادر داشته باشد.

 

شيرخواري كه تا ۶ماهگي منحصرا شير مادر مي خورد نياز به ساير مايعات حتي آب ندارد.

 

شيرخواري كه خوب وزن نمي گيرد ممكن است بيمار باشد يا شير كافي دريافت نكند، بايد پزشك او را ببيند و مادر نيز راهنمايي شود كه چگونه شير بيشتري به فرزندش برساند.

 

در سن حدود ۶ماهگي تغذيه تكميلي آغاز مي شود. به ترتيب هفته مي توان از غلات، گوشت، گوسفند، مرغ، گوساله سبزي هاي پخته شده و له شده و... استفاده كرد.

 

شيرخواران از ۶ تا ۱۲ ماهگي همچنان به دريافت مكرر شير مادر نياز دارند و غذاي كمكي بايد بعد از شير مادر به آنان داده شود.

 

بعد از ۶ ماهگي به لحاظ خوردن غذا و خزيدن و تماس بيشتر با اطراف خطر بيماري هاي عفوني افزايش مي يابد. لذا بايستي دست هاي كودك را شست.

 

كودكان از ۶ماهگي تا دو سالگي نياز به پنج نوبت غذا دارند. سوء تغذيه در دو سال اول عمر رشد كودك را به تاخير انداخته و آثار آن در تمام عمر باقي خواهد ماند. براي رشد خوب و سالم ماندن بايد كودك مواد غذايي مختلف شامل گوشت، ماهي، حبوبات، غلات، تخم مرغ، ميوه و سبزي را علاوه بر شير مادر دريافت كند.

 

معده كودكان كوچك است و در يك وعده نمي توانند غذاي مورد نياز خود را بخورند چون نياز آنان و سوخت و سازشان زياد است. بنابر اين حائز اهميت است كه كودكان به دفعات كافي غذا دريافت كنند تا نيازشان برآورده شود.

 

اگر ظرف غذا مشترك باشد ممكن است بچه هاي كوچك غذاي كافي دريافت نكنند. كودك بايد از بشقاب جداگانه استفاده نمايد تا والدين يا مربيان بفهمند كه چه مقدار غذا خورده است. ممكن است بچه هاي كوچك نياز به تشويق يا كمك براي غذا خوردن داشته باشند.

 

كودكان نياز به ويتامين آ دارند تا در مقابل بيماري ها مقاوم شده و ديد چشمشان آسيب نبيند.

 

در ۶ ماه اول عمر شير مادر منبع ويتامين آ است و نياز كودك را برآورده مي كند. مادر بايد از غذاهاي محتوي ويتامين آ استفاده كند يا خود ويتامين آ را دريافت كند.

 

شيرخواران از ۶ماهگي نيز بايد ويتامين آ را از طريق غذا يا مكمل دريافت نمايند. در كشور ما از ۱۵ روزگي قطره ويتامين شروع مي شود.

 

ويتامين آ در جگر، تخم مرغ، محصولات لبني، روغن كبد ماهي چرب، انبه، خربزه درختي، سيب زميني زرد شيرين، سبزي هاي با برگ سبز تيره و هويج موجود است.

 

هنگامي كه كودكان ويتامين آ كافي دريافت نكنند با خطر شبكوري و ديد ناكافي در غروب يا شب مواجه مي شوند. در بعضي از كشورها در سنين ۶ماهگي تا پنج سالگي ساليانه يك تا دو بار كپسول ويتامين آ به همه كودكان داده مي شود.

 

بيماري هايي نظير اسهال و سرخك ويتامين آ موجود در بدن كودك را به مصرف مي رسانند. تغذيه بيشتر شيرخوار با شير مادر مي تواند اين كمبود را جبران كند.

 

در كودكان بالاتر از ۶ماه ميوه ها و سبزي ها، شير، تخم مرغ، جگر و محصولات لبني مي توانند اين نيازها را تامين كنند. كودكان دچار اسهال طولاني بيشتر از ۱۴ روز يا سرخك بايد كپسول ويتامين آ دريافت كنند.

 

كودكان نياز به غذاي محتوي آهن دارند تا از توانايي فيزيكي و ذهني كافي برخوردار شوند. كم خوني كه به دليل كمبود آهن اتفاق مي افتد مي تواند رشد فيزيكي و ذهني كودك را مختل كند. علائم كم خوني شامل رنگ پريدگي زبان، كف دست و پا، داخل لب، خستگي و تنگي نفس است.

 

الف - حتي كم خوني خفيف شيرخواران و بچه هاي كوچك مي تواند تكامل هوشي آنان را مختل كند.

 

ب - كم خوني در بچه هاي زير دو سال ممكن است اختلال در تعادل و هماهنگي به وجود آورده و كودك را منزوي، بي تفاوت و بي ميل در كارها كند. در نتيجه توان او براي تعامل و ايجاد اثر متقابل بر يكديگر كاهش يافته، تكامل هوشي او ممكن است به تاخير افتد.

 

كم خوني در بارداري موجب تشديد خونريزي مادر، افزايش خطر عفونت هنگام زايمان و مشكلاتي از اين قبيل براي مادر مي شود.

 

شيرخواران متولد شده از مادران كم خون غالبا از وزن كم و كم خوني رنج مي برند. مصرف آهن در مادران باردار، مادر و شيرخوار را محافظت مي كند.

 

آهن در جگر، گوشت، تخم مرغ و حبوبات وجود دارد. افزودن آهن به بعضي مواد غذايي نيز از كم خوني پيشگيري مي كند.

 

مالاريا و كرم قلابدار مي توانند منجر به كم خوني شده يا آن را بدتر كنند. استفاده از پشه بند، جلوي نيش پشه را مي گيرد. در مناطق آلوده به انگل نيز رعايت بهداشت به پيشگيري از ابتلا به بيماري هاي انگلي كمك مي كند.

 

نبايد كودكان نزديك توالت ها و محل دفع مدفوع بازي كنند. بايد دستشان را شسته و حتما كفش بپوشند كه از آلودگي انگلي پيشگيري شود.

 

استفاده از نمك يددار براي پيشگيري از ناتواني ها و تاخير تكامل مفيد است.

 

به اميد آنكه تمام مادران امروز و مادران آينده اهميت تغذيه صحيح و جايگاه تغذيه با شير مادر را درك كنند و كودك خود را از حق مسلم محروم نکنند.


کلمات کلیدی: