اولين ملاقات مادر و نوزاش
ساعت ۱:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٤/٢۱ 

خداوند موجودي ظريف را به ما اعطا نموده است كه سراپا حساسيت است . حال اين حضور گرامي را چگونه بايد پاس داشت و اين موجود ظريف و پاك را چگونه بايد پذيرفت ؟
بلافاصله پس از به دنيا آمدن نوزاد بايد او را روي شكم مادر خواباند و سپس بند ناف او را قطع كرد . اين عمل باعث ايجاد احساس امنيت و آرامش در كودك مي شود .
اولين ملاقات مادر و كودك ارزش زيادي دارد .
مراحل اين ملاقات شيرين و به ياد ماندني :
1-آمادگي نوزاد :
كودك بايد تميز باشد . پيچاندن با قنداق و لباس زياد اصلا درست نيست و يك لباس راحت و نخي كافي است .
2-آمادگي مادر :
مادر باد از جنبه رواني و جسمي آمادگي ديدن نوزادش را داشته باشد . و آرامش كافي داشته باشد . مادر نبايد درد داشته باشد . او بايد حمام رفته باشد . سينه هايش تميز باشد . چهره اش پيراسته باشد . ( بدون آرايش )
لباس نخي جلو باز پوشيده باشد ( بدون زيپ و دكمه )
و مادر بايد مشتاق ديدن نوزادش باشد .
3- شرايط اتاق :
اتاق ملاقات بايد كوچك باشد .نور اتاق كم باشد . اتق بايد ساكت و آرام باشد . به ياد داشته باشيد كه اين ملاقات مقدس ترين ملاقات است . بايد مادر در اتاق منتظر كودك باشد و از اين انتظار در شعف باشد . 45 دقيقه زمان ملاقات تنهايي مادر و كودك است و هيچ كس نبايد اين سكوت و تنهايي را بر هم زند . اگر اتاق مجزا ميسر نبود از يك چادر سفيد و گلدار روي سر هر دو استفاده شود . مادر و كودك بايد هر دو در اين لحظات عريان باشند تا تماس پوستي بين آن دو برقرار شود . كودك اين لحظات را تا آخر عمر فراموش نمي كند . مادر بايد كودك خود را لمس كند . پوست سر سينه پشت دستها و پاهايش . مادر بايد به كودكش شير دهد و با او رابطه كلامي برقرار كند . حرفهاي عاشقانه و پر از مهر و محبت .


----------------------------------------------------------------------------
برگرفته از كتاب انسان در مسير زندگي ... نوشته دكتر محمد مجد


کلمات کلیدی: