ماموریت رییس و پستانک نوزاد
ساعت ۱۱:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/٦/٢۸ 
کلمات کلیدی:
 
 
ساعت ٢:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٦/٢٢ 

این روزها چقدر سرم شلوغه ...از بس ماموریت رفتم دیگه از اسم ماموریت هم بدم میاد.....فکر کنم کم کم شوهر جان طلاقم رو صادر کنه...ساعت ۳ نصفه شب راه می افتم می رم ماموریت فردا شبش ساعت هفت هشت شب می رسم خونه....تازه بیچاره نازمم می کشه....

از باشگاه رفتنم بگم...من تا حالا همش خودم ورزش می کردم و باشگاه نمی رفتم این اولین باریه که رفتم باشگاه وااااااااای ولی نمی دونید چقدر این خانومایی که اونجا هستند شل و ولند...مثلا بعضی هاشون ۱ ساله که دارند میان اونجا ولی حتی ۱۰ دور هم نمی تونند بدوند.....ولی من با ورزشهای اونجا انگار تازه بدنم گرم می شه برای همینم نیم ساعت بعد کلاس می مونم ورزش می کنم...انقدر کیف می کنم وقتی لباسم خیس خیس می شه از عرق ...بعدشم که دوش می گیرم و یه استراحت کوتاه می کنم....یک آرامشی بهم می ده که نگو......اگه ورزش نمی کنین خیلی ضرر کردین حتما شروع کنین....

فردا باز هم عازم ماموریت هستم...و همچنان در انتظار نی نی گولو....

خدایا بابت همه نعمتهای داده و نداده ات شکر که دادنت رحمت است و ندادنت حکمت

*****************************************************

 

این مطلب برای تغذیه نی نی گولوها ....البته اگه نی نی من به من یا باباش بره خودش همینجور خود به خود عاشق غذا هست ...ما باید یه فکری  بکنیم که کمتر بخوره

 

كودكان از رشد سريع برخوردارند لذا بايد از تولد تا دوسالگي هر ماه وزن شوند. چنانچه درست وزن نگيرند، مشكلي وجود دارد كه بايد به آن توجه شود.

 

وزن گيري منظم بهترين علامت رشد خوب و حاكي از كسب مهارت هاي تكاملي كودك است. چنانچه كودك در ۶ ماه اول عمر فقط شير مادر را دريافت كند از رشد خوبي برخوردار خواهد بود.

 

تغذيه با شير مادر كودك را در مقابل بيماري ها محافظت مي كند، همچنين تضمين كننده رشد خوب جسمي و ذهني و كسب تكامل در كودك است. شيرخواراني كه از شير مادر محروم هستند ممكن است به راحتي كودكاني كه با شير مادر تغذيه مي شوند يادگيري نداشته باشند.

 

چنانچه كودكي به مدت دو ماه وزن نگيرد ممكن است نياز به دريافت مواد مغذي بيشتري داشته باشد، ممكن است بيمار باشد يا نياز به توجه و مراقبت بيشتر داشته باشد.

 

لذا وظيفه والدين و كاركنان بهداشتي درماني كشف سريع علت و رفع آن است. بايد هر كودكي كارت پايش رشد خاص خود را داشته باشد تا وزن او روي آن ثبت شود كه نشانگر رشد كودك باشد.

 

اگر منحني رشد كودك سير بالا رونده داشته باشد او خوب رشد مي كند ولي چنانچه صاف و يا نزولي شود جاي تامل و نگراني خواهد بود.

 

اگر كودكي مرتبا وزن نمي گيرد يا خوب رشد نمي كند سئوالات مهمي مطرح مي شود كه عبارتنداز:

 

 - 1  آيا دفعات غذا خوردن كودك كافي است ؟

آيا زماني كه غذاي كمكي شروع مي شود تا پايان دوسالگي دفعات غذا افزايش مي يابد روزانه سه تا پنج بار غذا مي خورد؟

 

 - 2 آيا غذاي كافي دريافت مي كند اگر كودك غذايش را تمام مي كند و باز هم مي خواهد بايد غذاي بيشتري به او داده شود.؟

 

 - 3 آيا غذاي كودك حاوي انرژي و مواد مغذي كافي است ؟

غذاي كودك بايد متنوع و حاوي موادي از تمام گروه هاي غذايي باشد از جمله: گوشت، ماهي، تخم مرغ، حبوبات، خشكبار، غلات، نخود، لوبيا سبز و... و نيز افزودن كمي روغن كه انرژي غذا را افزايش مي دهد.

 

 - 4 آيا كودك از غذا خوردن امتناع مي كند ؟

اگر به نظر مي رسد كودك طعم يك غذا را دوست ندارد بايد غذاهاي ديگر به او داده شود، غذاي جديد را بايد تدريجي آغاز كرد.

 

 - 5 آيا كودك بيمار است؟

كودك بيمار نياز به تشويق دارد كه مقداري غذا بخورد. او را بايد مكرر و كم كم غذا داد. بعد از بيماري نيز به مدت يك هفته به يك وعده غذاي اضافي نياز دارد.

 

شيرخواراني كه غذايشان فقط شير مادر است بايستي حداقل روزانه يك وعده شير اضافي به مدت يك هفته دريافت كنند. چنانچه كودكي مكررا بيمار مي شود بايستي توسط پزشك ديده شود.

 

 - 6 آيا كودك غذاي كافي كه محتوي ويتامين آ باشد دريافت مي كند تا از ابتلاي او به بيماري ها پيشگيري شود؟

شير مادر از لحاظ ويتامين آ غني است.

 

ساير غذاهاي محتوي ويتامين آ عبارتند از: جگر، تخم مرغ، محصولات لبني، ميوه ها و سبزي هاي زرد و نارنجي و بسياري از سبزي هاي با برگ سبز.

 

اگر اين غذاها به مقدار كافي در دسترس نيست بايستي سالي دوبار كپسول ويتامين آ دريافت كند كه دوز آن را براي سن كودك پزشك تعيين مي كند. در مناطقي كه از قطره AD استفاده مي كنند كپسول تجويز نمي شود.

 

 - 7آيا كودك از شير مادر محروم است و شير مصنوعي را با بطري دريافت مي كند؟

در شش ماه اول عمر بهترين غذا شير مادر است كه بايد فقط و فقط آن را دريافت كند. از ۶ ماهگي به بعد علاوه بر شير مادر كه بهترين شير و منبع مهم مواد مغذي مختلف است غذاهاي كمكي را نيز بايد دريافت كند.

 

اگر شير مادر نمي خورد استفاده از هر شيري بايد به وسيله فنجان باشد و استفاده از بطري ممنوع است.

 

 - 8 آيا آب و غذاي كودك تميز است ؟

چنانچه جواب منفي باشد كودك غالبا بيمار خواهد شد. آنچه قرار است خام خورده شود بايد شسته شود و آنچه كه پختني است بايد خوب پخته شود.

 

غذا وقتي پخته و آماده شد بايد بدون تاخير خورده شود اگر بماند بايد به طور كامل حرارت ببيند. آب را بايد از منابع تميز برداشت كرده و در جاي تميز نگهداري كرد.

 

اگر آب رودخانه، حوض، چشمه و غيره مصرف مي شود بايد جوشانيده شود. اگر چاه و چشمه محافظت شده است آب آن مي تواند تميز باشد. آب لوله كشي نيز كه كلرينه مي شود تميز است.

 

 - 9 آيا بيشتر اوقات كودك تنها است يا توسط كودك بزرگ تر نگهداري مي شود  ؟

اگر چنين است ممكن است كودك كم سن نياز به توجه بيشتر از طرف بزرگسالان داشته باشد و اين به خصوص در زمان غذا خوردن لازم است.

 

شير مادر به تنهايي نياز غذايي و نوشيدني كودك را در ۶ ماه اول عمر برآورده مي كند. پس از آن لازم است انواع غذاهاي كمكي به تدريج به رژيم غذايي شيرخوار همراه با شير مادر اضافه شود.

 

كودكان در ماه هاي اول زندگي در معرض خطر بيماري ها قرار دارند. تغذيه انحصاري با شير مادر آنها را در مقابل اسهال و بيماري هاي عفوني شايع محافظت مي كند.

 

در حدود ۶ ماهگي غذا و نوشيدني هاي ديگر لازم است و تغذيه با شير مادر تا پايان دو سالگي يا بيشتر همراه با غذا ادامه مي يابد. اگر شيرخوار در شش ماه اول خوب وزن نمي گيرد ممكن است نياز به دفعات بيشتر تغذيه با شير مادر داشته باشد.

 

شيرخواري كه تا ۶ماهگي منحصرا شير مادر مي خورد نياز به ساير مايعات حتي آب ندارد.

 

شيرخواري كه خوب وزن نمي گيرد ممكن است بيمار باشد يا شير كافي دريافت نكند، بايد پزشك او را ببيند و مادر نيز راهنمايي شود كه چگونه شير بيشتري به فرزندش برساند.

 

در سن حدود ۶ماهگي تغذيه تكميلي آغاز مي شود. به ترتيب هفته مي توان از غلات، گوشت، گوسفند، مرغ، گوساله سبزي هاي پخته شده و له شده و... استفاده كرد.

 

شيرخواران از ۶ تا ۱۲ ماهگي همچنان به دريافت مكرر شير مادر نياز دارند و غذاي كمكي بايد بعد از شير مادر به آنان داده شود.

 

بعد از ۶ ماهگي به لحاظ خوردن غذا و خزيدن و تماس بيشتر با اطراف خطر بيماري هاي عفوني افزايش مي يابد. لذا بايستي دست هاي كودك را شست.

 

كودكان از ۶ماهگي تا دو سالگي نياز به پنج نوبت غذا دارند. سوء تغذيه در دو سال اول عمر رشد كودك را به تاخير انداخته و آثار آن در تمام عمر باقي خواهد ماند. براي رشد خوب و سالم ماندن بايد كودك مواد غذايي مختلف شامل گوشت، ماهي، حبوبات، غلات، تخم مرغ، ميوه و سبزي را علاوه بر شير مادر دريافت كند.

 

معده كودكان كوچك است و در يك وعده نمي توانند غذاي مورد نياز خود را بخورند چون نياز آنان و سوخت و سازشان زياد است. بنابر اين حائز اهميت است كه كودكان به دفعات كافي غذا دريافت كنند تا نيازشان برآورده شود.

 

اگر ظرف غذا مشترك باشد ممكن است بچه هاي كوچك غذاي كافي دريافت نكنند. كودك بايد از بشقاب جداگانه استفاده نمايد تا والدين يا مربيان بفهمند كه چه مقدار غذا خورده است. ممكن است بچه هاي كوچك نياز به تشويق يا كمك براي غذا خوردن داشته باشند.

 

كودكان نياز به ويتامين آ دارند تا در مقابل بيماري ها مقاوم شده و ديد چشمشان آسيب نبيند.

 

در ۶ ماه اول عمر شير مادر منبع ويتامين آ است و نياز كودك را برآورده مي كند. مادر بايد از غذاهاي محتوي ويتامين آ استفاده كند يا خود ويتامين آ را دريافت كند.

 

شيرخواران از ۶ماهگي نيز بايد ويتامين آ را از طريق غذا يا مكمل دريافت نمايند. در كشور ما از ۱۵ روزگي قطره ويتامين شروع مي شود.

 

ويتامين آ در جگر، تخم مرغ، محصولات لبني، روغن كبد ماهي چرب، انبه، خربزه درختي، سيب زميني زرد شيرين، سبزي هاي با برگ سبز تيره و هويج موجود است.

 

هنگامي كه كودكان ويتامين آ كافي دريافت نكنند با خطر شبكوري و ديد ناكافي در غروب يا شب مواجه مي شوند. در بعضي از كشورها در سنين ۶ماهگي تا پنج سالگي ساليانه يك تا دو بار كپسول ويتامين آ به همه كودكان داده مي شود.

 

بيماري هايي نظير اسهال و سرخك ويتامين آ موجود در بدن كودك را به مصرف مي رسانند. تغذيه بيشتر شيرخوار با شير مادر مي تواند اين كمبود را جبران كند.

 

در كودكان بالاتر از ۶ماه ميوه ها و سبزي ها، شير، تخم مرغ، جگر و محصولات لبني مي توانند اين نيازها را تامين كنند. كودكان دچار اسهال طولاني بيشتر از ۱۴ روز يا سرخك بايد كپسول ويتامين آ دريافت كنند.

 

كودكان نياز به غذاي محتوي آهن دارند تا از توانايي فيزيكي و ذهني كافي برخوردار شوند. كم خوني كه به دليل كمبود آهن اتفاق مي افتد مي تواند رشد فيزيكي و ذهني كودك را مختل كند. علائم كم خوني شامل رنگ پريدگي زبان، كف دست و پا، داخل لب، خستگي و تنگي نفس است.

 

الف - حتي كم خوني خفيف شيرخواران و بچه هاي كوچك مي تواند تكامل هوشي آنان را مختل كند.

 

ب - كم خوني در بچه هاي زير دو سال ممكن است اختلال در تعادل و هماهنگي به وجود آورده و كودك را منزوي، بي تفاوت و بي ميل در كارها كند. در نتيجه توان او براي تعامل و ايجاد اثر متقابل بر يكديگر كاهش يافته، تكامل هوشي او ممكن است به تاخير افتد.

 

كم خوني در بارداري موجب تشديد خونريزي مادر، افزايش خطر عفونت هنگام زايمان و مشكلاتي از اين قبيل براي مادر مي شود.

 

شيرخواران متولد شده از مادران كم خون غالبا از وزن كم و كم خوني رنج مي برند. مصرف آهن در مادران باردار، مادر و شيرخوار را محافظت مي كند.

 

آهن در جگر، گوشت، تخم مرغ و حبوبات وجود دارد. افزودن آهن به بعضي مواد غذايي نيز از كم خوني پيشگيري مي كند.

 

مالاريا و كرم قلابدار مي توانند منجر به كم خوني شده يا آن را بدتر كنند. استفاده از پشه بند، جلوي نيش پشه را مي گيرد. در مناطق آلوده به انگل نيز رعايت بهداشت به پيشگيري از ابتلا به بيماري هاي انگلي كمك مي كند.

 

نبايد كودكان نزديك توالت ها و محل دفع مدفوع بازي كنند. بايد دستشان را شسته و حتما كفش بپوشند كه از آلودگي انگلي پيشگيري شود.

 

استفاده از نمك يددار براي پيشگيري از ناتواني ها و تاخير تكامل مفيد است.

 

به اميد آنكه تمام مادران امروز و مادران آينده اهميت تغذيه صحيح و جايگاه تغذيه با شير مادر را درك كنند و كودك خود را از حق مسلم محروم نکنند.


کلمات کلیدی:
 
حفظ انرژی
ساعت ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/٦/۱٥ 

سلام

همه تون كه خوبيد؟؟؟؟؟؟خوب منم خيلي خوبم

 هنوز خيلي جوونيم ولي نمي دونم چرا از 25 كه بگذره ديگه دلمون نمي خواد بيشتر بگذره و مي خوايم همون سن رو براي خودمون نگه داريم.چند وقتيه احساس مي كنم بدجوري دارم عاطل و باطل مي چرخم.بايد از يه جايي شروع كرد.مي خوام برم چيزاي جديد ياد بگيرم.واقعا حيفه.............مگه آدم چقدر مي خواد عمر كنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ميگن 25 سالگي اوج شكوفايي زيبايي آدمه...............آره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟شما هم قبولش دارين؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

رفتم باشگاه ثبت نام كردم كلاس آمادگي جسماني ............از امروزم مي رم

هميشه بهترين اتفاقها موقعي مي افتن كه اصلا انتظارش رو ندارين.

مجله موفقيت رو تا حالا خوندين ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟من  حدود يكسالي مي خوندمش البته مطالبش خوبه ولي بعد از چند وقت احساس كردم برام تكراري شدند به خاطر همين الان ديگه هرچند ماه يكبار مي گيرم.ولي كلا خوبه..............

يك بار توش خوندم اگه واقعا چيزي رو مي خواين بايد اون رو دقيق و واضح و روشن توي ذهنتون تصور كنين و كاملا معلوم كنين كه چي مي خواين اون وقته كه كائنات همه به كمك شما ميان تا اون خواسته تون برآورده بشه.................قدرت جمله هاي مثبت رو هم دست كم نگيرين

پ.ن.1: تا حالا شده يه چيزي رو از ته دل از خدا درخواست كرده باشين و بعد اون چيز برآورده شده باشه؟؟؟؟؟؟؟؟براي من كه خيلي.............خداجون خيلي دوست دارم دمت گرم..............

این مطلب پایین هم برای اونایی که می خوان مامان بشن

 

************************************************

 

حفظ انرژى براى تولد نوزاد سالم


با رعايت نكردن برخى مسائل در خصوص غذا، تفريحات، عشق و توجه، كودك جديد شما با احساس خستگى متولد مى شود و شما نيز به شدت احساس كمبود انرژى خواهيد كرد.
با در نظر گرفتن حجم فعاليت هاى روزانه و كم شدن ساعت خواب، پرانرژى بودن خصوصاً براى خانم هاى باردار، دشوار به نظر مى رسد. اما واقعاً چگونه مى توان به منبع انرژى دست يافت تا به سهولت به كارهاى روزمره رسيدگى كرد؟ اين كار بسيار ساده است، شما مى توانيد با مقدار بيشترى استراحت، صرف مدت زمانى براى خودتان و يك تعطيلات كوتاه مدت به اين مهم برسيد. اما واضح است زمانى كه پاى يك نوزاد در ميان است، هيچكدام از اين گزينه ها، به راحتى انجام پذير نيستند. در اينجا به بررسى متدهايى مى پردازيم كه مادران مى توانند با توجه به آنها، انرژى بيشترى كسب كنند و آسان تر از عهده دوران پرمخاطره باردارى عبور كنند.
آسمان ابرى افسردگى ناشى از آن فصل بارندگى حقيقتاً يكى از دشوارترين زمان ها براى افراد باردار محسوب مى شود. هواى گرفته، سرد و ابرى واقعاً روى روحيه شما تأثير منفى مى گذارد و تا مدت ها نيز آسمان صاف نمى شود. در چنين زمانى بهترين كار انجام تمرينات ورزشى در خانه است تا هم، قلب شما قوى و سالم بماند و هم روحيه تان شاداب بماند. خوابيدن بيشتر، شنا كردن و حركات آرام ژيمناستيك نيز مى توانند در چنين روزهايى اثر بسيار خوبى روى افزايش اكسيژن بدنتان بگذارد و شما را سرحال نگاه دارد.

خواب زمانى كه به تازگى كودكتان به دنيا آمده يا در ماه هاى آخر باردارى هستيد استراحت كامل و خواب راحت تقريباً غيرممكن به نظر مى رسد. يك توصيه مفيد براى چنين زمان هايى استفاده از ساعت هاى كوتاه بين روز است، مثلاً زمانى كه نوزاد شما به خواب رفته، يا زمانى كه مشغول تماشاى تلويزيون هستيد. از چنين زمان هاى ارزشمندى هرگز براى انجام كارهايى مثل وظايف خانه دارى استفاده نكنيد. براى شما، «سلامتى» بايد اولين اولويت محسوب شود. براى كمك به خواب شبانه تان نيز، بهتر است قبل از خوابيدن، يك ليوان شير داغ يا چاى بابونه مصرف كنيد. اگر باز هم نمى توانيد راحت بخوابيد، شايد بيش از اندازه به وقايع روزمره فكر مى كنيد. براى رفع اين حالت نيز استفاده از روغن هاى معطر در اتاق خواب يا جاسازى دستمال هاى معطر ميان بالش مى تواند مؤثر باشد.

استرس احساس اضطراب، هميشه موجب تأثير منفى روى انرژى شما مى شود و متأسفانه زندگى يك مادر جوان مملو از مسائل اضطراب زاست. در چنين موقعيتى تلاش براى كاستن از سطح استرس مهم است. به عنوان اولين كار، سعى كنيد زمان بيشترى براى كارهاى عادى و روزمره صرف كنيد تا مجبور نباشيد با اضطراب و در زمانى كوتاه، همه آنها را به انجام برسانيد. در روز وقتى را صرف كنيد تا فقط زمان در اختيار خودتان يا كودك تازه متولدشده تان باشد.
در ترافيك ماندن و يا در يك اتوبوس مملو از جمعيت بودن، نيز به شدت موجب اضطراب شما مى شود. پس تا حد امكان از قرار گرفتن در چنين موقعيت هايى خوددارى كنيد. دوستان نزديك شما و خويشاوندانتان، مى توانند در اين مواقع كمك خوبى باشند. پس در صورت امكان از آنها تقاضا كنيد تا كارهايى را كه نياز به عبور و مرور در ساعات ترافيك دارد، به جاى شما انجام دهند.
غذاها و آشاميدنى هارژيم غذايى شما، تأثير بسيارى روى سطح انرژى تان دارد. بعد از زايمان، بسيارى از خانم ها، رو به رژيم هايى مى آورند تا سريعاً اضافه وزن ناشى از باردارى را جبران كنند. اما كاستن ناگهانى از حجم غذا، موجب از دست دادن مقدار زيادى ويتامين و املاح مى شود كه اين مسأله به نوبه خود، روى سيستم ايمنى به شدت تأثيرگذار است. در ضمن اين مواد ضرورى، در حفظ تعادل بدن، خوش فرم ماندن آن و تغذيه نوزاد از شير شما نيز نقش دارند.
اگر شما واقعاً تمايل به كاهش وزن و در عين حال حفظ انرژى داريد، سعى كنيد رژيم غذايى را برگزينيد كه شامل غذاى سالم و مقوى و ورزش هاى متعادل و سبك است.
چه بنوشيم؟

كاهش آب بدن، در از دست رفتن انرژى، احساس خستگى و حتى افسردگى مهم است. پس مطمئن باشيد كه به بدنتان آب كافى مى رسد. مقدار پيشنهاد شده از سوى متخصصان ۸ ليوان آب در روز است. زمانى كه شما احساس تشنگى مى كنيد، به اين معناست كه واقعاً بدن شما كم آب شده است، پس آب را از بدنتان دريغ نكنيد. اگر پزشك به شما توصيه كرد كه به علت مضرات كافئين، از مقدار چاى و قهوه روزانه تان كم كنيد مى توانيد بيشتر آب بخوريد تا انرژى بدنتان حفظ شود.

انواع آب ميوه طبيعى، نيز حاوى مقدار زيادى انرژى است و به سرعت نيز تهيه مى شوند. به خاطر داشته باشيد آب ميوه نبايد زياد بماند زيرا در مقابل هوا، خاصيت و طعم خود را از دست مى دهد.


نوشيدنى هايى مثل ميلك شيك (تركيب شير و انواع افزودنى ها) نيز خالى از انرژى نيستند، پس اين مواد طبيعى را از خود دور نكنيد.


چه بخوريم؟!

شما براى حفظ سلامت و شادابى، به مقدار معتنابهى از ويتامين هاو املاح نياز داريد. شير دادن به نوزاد، نيز از ديگر مسائلى است كه درصد بالايى از انرژى را طلب مى كند.
ويتامين هاى گروه B و اسيد فوليك، نه تنها به شما انرژى زيادى مى دهند بلكه از ضعف حاملگى نيز به طور جدى، جلوگيرى مى كنند. اين ويتامين ها در نان، دانه هاى گياهى، مغزها، گوشت و شير به وفور موجودند. يك قاشق پر از عصاره مخمر، روى غذاى شما مى تواند رسيدن مقادير كافى از ويتامين B را به بدن شما تضمين كند.


كمبود آهن در بدن شما، مى تواند باعث كم خونى و خستگى شما شود. پس مطمئن شويد كه مقدار كافى گوشت، تخم مرغ، دانه هاى گياهى، لوبيا قرمز و سبزيجات برگ سبز به بدنتان مى رسد تا ذخيره آهن بدنتان كافى باشد. در ضمن اين غذاها سرشار از پروتئين نيز هستند.
مراقب نقش بازدارنده نيكوتين موجود در چاى كه باعث جذب نشدن آهن و روى غذا مى شود، باشيد پس تا نيم ساعت بعد از مصرف غذا، چاى نخوريد. به خاطر داشته باشيد روى در غذاهايى كه حاوى ويتامين B هستند يافت مى شود و در تقويت ايمنى بدن نقش بسزايى دارد.
اگر بعد از خواندن اين مقاله، مطمئن نيستيد كه مقدار كافى ويتامين، پروتئين و املاح به بدنتان مى رسد، توصيه مى كنيم حتماً با يك مشاور رژيم درمانى، صحبت كنيد.
و در نهايت، نقش يك دوست را فراموش نكنيد.

اگر شديداً احساس كمبود انرژى و اضطراب مى كنيد، سعى كنيد ۵ دقيقه با يكى از دوستان مورد اعتمادتان صحبت كنيد. كسى كه شما را به خوبى مى شناسد.
زمانى كه با يك دوست صحبت مى كنيد شايد موضوعى براى خنديدن را پيدا كنيد. خنده مى تواند علاوه بر اينكه باعث كاهش اضطراب شما شود انرژى تان را نيز تقويت كند.
اين را بدانيد كه هر چه شادتر، پرانرژى تر و سالم تر باشيد، راحت تر اين دوران را طى مى كنيد و مادر قوى ترى نيز براى نوزادتان خواهيد بود.


کلمات کلیدی:
 
من نی نی می خوام
ساعت ۱:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٦/۱۱ 
کلمات کلیدی:
 
غيبت صغری
ساعت ۱٢:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٦/٢ 

در سحر گاه سر از بالش خوابت بردار!

كاروانهاي فرومانده خواب از چشمت بيرون كن !

باز كن پنجره را !

 

تو اگر باز كني پنجره را،

من نشان خواهم داد ،

به تو زيبايي را .

بگذر از زيور و آراستگي

من تو را با خود تا خانه خود خواهم برد

كه در آن شوكت پيراستگي

چه صفايي دارد

آري از سادگيش،

چون تراويدن مهتاب به شب

مهر از آن مي بارد .

حمید مصدق

پ.ن.۱: شنبه و یکشنبه و دوشنبه دارم می رم ماموریت .خدا کنه همه کارا به خوبی برگزار شه.سه شنبه میام

دلم براتون تنگ می شه

دوستتون دارم.


کلمات کلیدی: