تغذيه نی نی گولوهای نازنازی
ساعت ٢:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/۳۱ 
سلام گلای من
مامان تينا و سينای عزيز يه مطلب راجع به تغذيه کودک ۱ ساله خواسته بود .يه مطلبی پيدا کردم البته بيشتر برای بچه های زير يکساله.توی پست بعدی سعی می کنم نکات تغذيه ای بچه ای بزرگتر رو بزارم.
راستی در مورد پست قبلی هيشکی هيچ کمکی  نمی تونه به من بکنه؟؟
والله به خدا ثواب داره

 گفت و گو با دكتر ابوالحسن مصاحب متخصص كودكان و تغذيه نوزادان

رژيم غذايى براى كودكان

اطلاعاتى كه مادران بايد از آن باخبر باشند
داشتن اطلاعات علمى و توسل به آن از همان لحظاتى كه نوزادى در خانه متولد مى شود، ضرورى به نظر مى رسد. مادران جوان اگر بدانند با چه تغذيه اى و از چه سنى روى نوزاد خود مى توانند رشد جسمى و ذهنى بيشترى را در او وسعت بخشند، مى توانند سلامتى او را تضمين كنند.
در اين خصوص با دكتر ابوالحسن مصاحب متخصص كودكان و نوزادان به گفت وگو نشسته ايم.
مادران چه نكاتى رابايد در رژيم غذايى كودك خود رعايت كنند تا رشد آنها آسيب نبيند؟
- در رژيم غذايى كودكان بايد سعى شود از تمام موادغذايى مربوط به سن كودك استفاده شود كه شامل مواد پروتئينى - كاربوهيدرات (قندى) چربى - ويتامين ها و مواد معدنى و ريز مغذى كه اخيراً التفات بيشترى به آن معطوف شده است بايستى در رژيم گنجانده شود.
چه موادى در تغذيه كودك باعث افزايش ضريب هوشى يا حافظه كودك مى شود و آيا اصلاً اين مسأله امكانپذير است؟
- از قديم الايام در اين مورد بحث و گفت وگو زياد شده است و با مدارك تجربى و شايد علمى با بررسى هايى كه در نقاط مختلف دنيا اعم از آنكه در مناطق خشك - خوش آب و هوا و سواحل درياها زندگى كرده اند چنين نتيجه گيرى شده است كه مصرف محصولات دريايى بيشتر در ضريب هوشى مؤثر است. البته پودرهاى گياهى كندر نيز اين نقش را دارا هستند.
وقتى كودكى علاقه به خوردن گوشت ندارد، با چه روش و تدبيرى مادر مى تواند عمل كند؟
- اصولاً اگر مايل به مصرف موادغذايى مهمى مانند گوشت در تغذيه فرزندان هستيد بايد ابتدا از غذاهايى مثل سوپ با گوشت كم و خيلى ريز شده استفاده كنيد و به تدريج مقدار مواد گوشتى غذا را بيشتر نماييد. توجه داشته باشيد اكثراً كودكان گوشت را به صورت تكه دوست ندارند و گاهى اوقات از بوى گوشت در غذا لذت نمى برند. سعى كنيد گوشت به صورت اندازه هاى خيلى ريز باشد و بوى گوشت به وسيله افزودن سبزيجات - حبوبات مجاز و حبوبات سبز و پياز گرفته شود در اين صورت تمايل كودكان بيشتر مى شود. به عنوان مثال بچه ها گوشت خورشتى را نمى خورند ولى اكثرشان ماكارونى را با گوشت ريزه شده دوست دارند و مى خواهند هر روز ماكارونى طبخ شود.
راه ديگر مصرف موادگوشتى پخت آنها به صورت كتلت و به صورت كوكوى گوشت است همچنين به صورت كباب ماهى تابه اى چرخ شده همراه با مواد ديگر مثل سبزيجات - هويج - سيب زمينى كه خيلى گوشت آن واضح و قابل رؤيت نباشد. نكته ديگر كه توصيه مى گردد اگر يك نوع گوشت را نمى خورد از انواع ديگر مواد گوشتى مى توان استفاده نمود. از مواد گوشتى خيلى پرانرژى و كالرى حلقه كتلتى مغز گوسفند است.
آهن و مواد حاوى آن از چه سنى و تا چه سنى براى كودكان بايد در نظر گرفته شود؟
شير غنى ترين و كامل ترين منبع تغذيه نوزاد است ولى كمبودهايى نيز دارد بدين لحاظ اين نقصان ها به وسيله داروهاى تكميلى به نوزادان و شيرخواران توصيه مى شود. از هفته دوم تولد ويتامين هاى A و D علاوه بر شير مادر تجويز مى گردد و به طور معمول از پنج ماهگى قطره آهن نيز اضافه مى گردد و اين ويتامين ها و آهن تا ۲ سالگى ادامه مى يابد. بعضى از شيرخواران زودتر و حتى از ويتامين همراه موادمعدنى و ريزمغذى ها نيز استفاده مى نمايند.
چه موادغذايى بايد روزانه به كودك برسد؟
همانطوريكه ذكر شد تا پايان سن پنج ماهگى شيرمادر تنها منبع تغذيه شيرخوار همراه ويتامين است. از ابتداى سن ۶ماهگى تغذيه تكميلى شروع مى شود و بهتر است از موادى كه مادر در خانه تهيه مى نمايد استفاده شود. هنوز از ۶ ماهگى تا يكسالگى غذاى اصلى كودك شير است كه همراه آن مواد پروتئينى كه شامل موادگوشتى، حبوبات، تخم مرغ، موادچربى كه در موارد قبلى ذكرشده موجود است و مواد قندى طبيعى كه ميوه جات سرشار از آنهاست و در خرما، عسل (درسن تعيين شده)، كشمش، مربا و... موجود است.
مجموعه اين مواد كه مى توان به صورت سوپ، فرنى، حريره، تخم مرغ، برنج له شده، ماست، پوره سيب زمينى و پوره سبزيجات و ميوه ها همراه شير غذاى كاملى براى شيرخوار و از سن يكسال به بعد غذاى ساده و خانگى سفره تأمين كننده احتياجات كودك همراه با ويتامين و آهن است.
با تولد نوزاد در خانواده مادربزرگها و افراد قديمى تر به مادران جوان توصيه مى كنند تا زودتر و در سن ۳ ماهگى به نوزاد دادن آب ميوه را شروع كنند، دراين مورد چه توصيه اى داريد؟
توصيه بر اين است كه تا پايان ۵ ماهگى تنها از شيرمادر و ويتامين به نوزاد داده شود و غذاى تكميلى زودتر شروع نكنيد و بخصوص پيشنهاد چشاندن مزه غذاى سفره بزرگسالان را به شيرخواران به هيچوجه تن درندهيد. همچنين ميوه جات را نيز بعد از ۶ماهگى شروع و ميوه جاتى كه حساسيت زا است را حدود يك سالگى امتحان نماييد. البته در دسته كودكانى كه حساسيت پوستى - تنفسى دارند بايستى تعدادى از موادغذايى و ميوه جات مصرف نشود.
خوردن ميوه يا آب ميوه براى كودك مفيدتر است؟
در ابتدا بايستى در شيرخواران ۶ ماه به بعد آب ميوه از مقدار كم شروع و بتدريج اضافه شود - فالوده ميوه بتدريج بعد از آب ميوه و خود ميوه بايستى زمانى كه كودك كنترل بلع داشته باشد و حتى تا دو سالگى ميوه ها سفت بوده و تكه مى شود. حتماً با نظارت والدين مصرف شود ولى كلاً خود ميوه بهتر از آب ميوه است.
با چه روش هايى بايد چاقى را دركودكانى كه وزن بيشتر از سن خود را دارند كنترل كرد؟
بلاى قرن بيست و يك چاقى كودكان خواهدبود كه به علل عديده اى به وجود مى آيد. ولى اصولاً اگر مى خواهيد فرزندتان چاق نشود از ابتدا به حرف اطرافيان گوش ندهيد. اگر پزشك مى گويد كودك وزن مناسب دارد اصرار به داروهاى اضافى و اشتهاآور نكنيد و به توصيه پزشك گوش فرادهيد.
ضمناً به زور به كودكان غذا ندهيد. نحوه برخورد با بچه هاى چاق بيشتر مربوط به والدين مى شود تا پزشك، در سنين كودكى معمولاً دارويى توصيه نمى شود و با رژيم درمانى قابل كنترل خواهدبود. نكات اساسى عبارت است از:
مصرف شيرينى مخصوصاً شيرينى جات به صورت كيك، نان خامه اى، شكلات، بستنى، نوشابه و... قطع يا لااقل هفته اى يكبار به مقدار كم استفاده گردد.
حجم موادغذايى بخصوص برنج، سيب زمينى، ماكارونى محدود شود.
در غذاهاى طبخ شده از روغن حيوانى استفاده نكرده و چرب نباشد و نمك آن نيز كم باشد.
آب و مايعات همراه غذا بخصوص با غذاهاى شور موجب تشديد چاقى مى گردد.
حتماً ورزش در برنامه كودك گنجانيده يا لااقل بى تحرك نباشند و از بازيهاى كامپيوترى نشسته، اجتناب كنند و سعى كنيد يك برنامه منظم ورزشى را براى آنها اجراكنيد.
چندوعده غذايى در سنين مختلف براى كودكان بايد در نظر گرفته شود و كدام وعده ضرورت بيشترى دارد؟
در نوزادان هر ۲ - ۳ ساعت شير داده مى شود بتدريج با افزايش سن فاصله وعده ها طولانى تر مى شود و در سنين ۶ماهگى به بعد سه وعده مواد غذايى و بقيه وعده شير داده مى شود وبه طور كلى از فاصله ۲ ساعت به ۳ ساعت و ۴ ساعت يك بار مى رسد - وعده هاى صبحانه مهمترين نوبت مى باشد ولى چون كودكان بخصوص در مادران خانه دار دير بيدار مى شوند اين وعده به ظهر نزديك است . بنابراين وعده ظهر ضرورت بيشتر پيدا مى كند ولى اگر برنامه منظم وعده صبح مهمتر و ضرورت بيشترى دارد.
تغذيه در افزايش رشد كودكان تا چه ميزان مؤثر است و به مادران دراين زمينه چه توصيه اى داريد؟
با تغذيه بهتر ميانگين رشد قد - وزن - دور سر همه تغيير مى نمايد و حتى نژادهاى كوتاه قد با تغذيه مناسب به رشد قدى خوبى رسيده اند. مضافاً در مواردى كه سوءتغذيه عارض شود روى رشد فيزيكى و عقلى تأثير منفى دارد توصيه به خانواده هاى محترم به اجتناب از تنقلات - (شكلات - كاكائو - و چيپس - پفك و ...) و استفاده از غذاهاى خانگى و براى مواردى كه غذا حاضر نيست نان پنير - كره - خرما - كشمش و ساندويچ هاى عصرانه يا در مدرسه به صورت نان پنير و گردو و در منزل از مواد گوشتى - تخم مرغ - لبنيات - ميوه جات ، سبزيجات ، شيرينى جات طبيعى و خشكبار استفاده فرماييد.
چگونه مى توان عادات بد غذايى را از كودكان گرفت؟
فقط با آموزش والدين و اطرافيان شيرخوار و عدم توجه پدر و مادران به توصيه هاى غيرعلمى افراد فاميل و دوستان.
آيا دادن داروهاى تقويتى و مولتى ويتامين به كودكان ضرورى است؟
شيرخوارانى كه شير مادر استفاده مى كنند على رغم بهترين تغذيه ضعف هاى شير مادر به وسيله تأمين ويتامين ها A-D آهن در مواردى كلسيم - روى - سلنيوم - فلورايد بايستى تأمين شود.
بعد از دوسالگى معمولاً دادن داروى تقويتى ضرورتى ندارد زيرا كودك با خوردن مواد غذايى و ميوه، ويتامين ها و ديگر مواد لازم براى رشد را مى گيرد ولى در بچه هاى كم وزن - بى اشتها ، رنگ پريده و كم غذا و كودكى كه رشد كمى كرده بايد از داروهاى تقويتى استفاده كرد.
براى جلوگيرى از كم خونى در كودكان چه بايد كرد و كودكانى كه دچار كم خونى اند چگونه و با چه تغذيه اى بهتر درمان مى شوند؟
براى جلوگيرى از كم خونى توجه به منبع تغذيه شيرخوار مثلاً اگرمادر كم خون مى باشد بايستى حتماً درمان شود. بعضى از كم خونى ها ارثى است كه بايستى با انجام آزمايشات نوع آن را مشخص نمود و به صورت معمول مصرف قطره آهن از پنج ماهگى به عنوان پيشگيرى مفيد و براى درمان ميزان مصرف آن بيشتر مى شود و اصولاً مواد گوشتى - لبنيات - تخم مرغ - سبزيجات - ميوه جات و خشكبار حاوى آهن و ساير املاح است. نكته مهم در مصرف آهن اين است كه تركيبات آهن همراه غذا استفاده نشود يا يك ساعت قبل از غذا يا دوساعت بعد و با آب ميوه جات حاوى ويتامين ث مثل مركبات و ليموترش تازه كه در اين صورت جذب آهن بيشتر مى شود استفاده نمايد.
شايع ترين مشكلى كه در ميان كودكان ايرانى مشاهده مى شود، كدام است و چگونه مى توان آن را درمان كرد؟
از نظر تغذيه اى متأسفانه اتكا به موادى كه كيفيت غذايى ندارد مثل شكلات، كاكائو، شيركاكائو، چيپس، پفك، نوشابه و ...
نكته دوم بتدريج مصرف غذاهاى آماده و سريع كه هم از نظر بهداشتى و هم از نظر كيفيت موادغذايى مناسب نيست بيشتر و بيشتر مى شود.
از نظر بيمارى شايع ترين گرفتارى كودكان ابتلا به ويروس هاى تنفسى فوقانى است كه خيلى سريع بين كودكان بخصوص در مدارس، مهدكودك ها، سريعاً گسترش مى يابد و راه درمان آنها استراحت و غذاهاى ولرم و آبكى وآب ميوه و داروهاى مسكن ساده مثل استامينوفن و پرهيز از مصرف آنتى بيوتيك است.
تزريق واكسن سرماخوردگى را براى كودكان تا چه اندازه ضرورى مى دانيد؟
اصولاً سرماخوردگى واكسنى ندارد. چون ويروس هاى سرماخوردگى قريب ۲۰۰ نوع است. واكسن موجود آنفلوآنزا براى ويروس هاى تيپ Aو آنفلوآنزا كه هر سال سوش مخصوص آن سال تهيه مى شود روى اين ويروس ها، ذكر شده اثر دارد و براى كودكان مستعد آلرژى، آسم، بيماريهاى قلبى، مرض قند، كودكان مبتلا به عفونت هاى مكرر و كسانى كه داروهاى مضعف مصرف مى نمايند و يا كودكانى كه مجبورند آسپرين طولانى مدت استفاده نمايند مصرف مى شود چون سيستم ايمنى را تحريك مى كند احتمال دارد در مورد ويروس هاى ديگر نيز دفاع بدن را تقويت نمايد.
ميزان رشد طبيعى در سال اول، سال دوم و سال هاى بعد زندگى او نسبت به زمان تولد بايد چقدر باشد كه رشد او طبيعى تلقى گردد؟
وزن كودك در يك سالگى بايد ۳ برابر تولد و قد او ۲۵ سانتيمتر اضافه شود. به طور كلى چند فرمول در اين مورد وجود دارد كه والدين مى توانند با كمك آن وزن و قد طبيعى كودكشان را محاسبه كنند.
از يك تا شش سالگى: وزن = (سن * ۲) + ۸
۲ تا ۱۲ سالگى: قد = (سن * ۶) + ۷۷
۷ تا ۱۲ سالگى: وزن = (سن *۷) -۵

http://www.iran-newspaper.com/1384/840810/html/women.htm

 کلمات کلیدی:
 
تقاضای کمک آشپزی
ساعت ۳:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/۳٠ 

سلام گلای من

به من آشپزی زياد نکرده کمک کنيد

از اونجايی که شوهری جون يزره!!!!!!!!!استعداد چاقی داره(اين استعداد زياد شوهری تو هر چيز هم باعث دردسره(و خودمم بايد مواظب باشم وگرنه منم کم بی استعداد نيستموبنا به دليلی ارجح تر که شوهری چربی خون داره تصميم گرفتم که تا جايی که می تونم يا غذاهارو آب پز کنم يا توی فر بپزم.

حالا کی می تونه به من غذاهايی که بشه تو فر پخت بگه؟؟؟؟

مثلا می دونين کوکو سبزی رو بايد تو چه درجه حرارتی توی فر گذاشت؟يا مرغ شکم پر رو تو چه درجه ای و چه مدتی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

امروز به کمک سبز شما نيازمنديم

منتظرم ببينم می تونم با راهنمايی شما يه غذای خوشمزه درست کنم

در ضمن ما فعلا مايکروفر نداريم درجه حرارت اين فرهای گاز رو بهم بگين هزاروسيصد تا مرسی


کلمات کلیدی:
 
جدول تکامل نوزادان
ساعت ۱:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/٢٧ 

جدول تکامل کودکان از ۵/۱ ماهگی تا ۲۴ ماهگی


رديف

۵/۱ تا ۲ ماهگي

۳-۴ ماهگي

۵/۴  تا ۶ ماهگي

۹-۱۰ ماهگي

۱۲-۱۳ ماهگي

۱۵ ماهگي

۱۸ ماهگي

۲۴ ماهگي

۱

توجه به صورت

لبخند زدن

خنده صدادار

شناخت دستهايش

تلاش براي گرفتن اسباب بازي

دست دستي کردن

دست تکان دادن به نشانه خداحافظي

توپ بازي

استفاده از قاشق و چنگال

درآوردن جليقه لباس

ترکيب کلمات

۲

درآوردن صداي آرام

درآوردن صداي ا - او

جيغ کشيدن

بابا و ماما نامفهوم

بابا و ماما مفهوم

حداقل يک يا دو کلمه

حداقل ۳ کلمه

۳

پاسخ به صداي زنگ

لبخند زدن يا آرام شدن با صداي مادر

برگشتن به طرف صداها

گوش کردن با دقت به صداهاي آشنا

پاسخ به اسمش یا کلمات آشنا

 

فهميدن صحبت با او

نشان دادن ۶ قسمت بدن

۴

 

رساندن دست ها به همديگر

چنگ زدن يا گرفتن اشياء بزرگ ( جغجغه )

برداشتن اشياي کوچک

انداختن اشياء در استکان

خط خطي کردن

برگرداندن شيشه

بازکردن دکمه لباس

۵

بالا آوردن لحظه اي سر در حاليکه شيرخوار روي شکم خوابيده

ثابت نگه داشتن سر در حالت نشسته

غلت زدن

نشستن بدون کمک

ايستادن بمدن چند ثانيه

خوب راه رفتن

دويدن

از پله بالا رفتن


کلمات کلیدی:
 
درد دل های همینجوری
ساعت ۱٢:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/٢٦ 
کلمات کلیدی:
 
تربيت جنسی کودک
ساعت ۱:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/٢۱ 

پريشب شوهری جون که از سرکار می اومد خونه يه دکوری از اين سفاليها با يه دونه عروسک خوشگل خريده بود.اونقدر عروسکش نازه که نگو ولی اون گچيه!!!!!!اندازه يه نی نی واقعيه .تپل و خوشگل -اونقدر که ادم می خواد گاز بزنه و بخورتش ولی وقتی بغلش می کنی حال ادم گرفته می شه چون سفته -حالا نخواستم بزنم تو ذوق شوهری شب بهش گفتم وای خيلی نازه و.....

صبحش که بيدار شديم بهش گفتم اون دکوريه که گرفتی خيلی نازه ولی اين عروسکه دل ادمو جيز می کنه چون نمی شه بغلش کرد.تازه اگه بعدا نی نی دار بشيم و نی نی مون اين عروسکو بخواد بغل کنه که نمی شه بعدشم ممکنه بيفته رو سروصورتش

خلاصه کلی از اين حرفها و بعدشم گفتم اينو ببر پسش بده يه چيز ديگه جاش بگير

شوهری هم گفت: ببين اگه اين عروسک ناز رو ببرم پسش بدم غصه می خوره اونوقت می گه من که بچه خوبی بودم -اصلا حرف نزدم- اذيتتون نکردم -حتی غذا هم نخوردم -همينجوری ساکت اينجا نشستم پس چرا می خواين منو بندازين بيرونتازه همه اينا رو هم با لحن بچگونه می گفت.

منو می گين يه دفعه دلم برای اين عروسکه سوخت و گفتم ديگه نگو که من واقعا دارم احساس می کنم يه نی نی واقعيه!!!!!!!!!!!!!!!!

ديگه تصميم گرفتيم نگهش داريم و نندازيمش بيرون که يه وقت سرخورده نشه و تبديل نشه به انگل اجتماع

تازه شوهری می گه بگرديم يه اسم خوشگل براش پيدا کنيم

فکر کنم ديگه وقتشه که نی نی دار بشيم چون ديگه مثل اينکه دوتاييمون داريم دچار توهم می شيم.

يه چيز همينجوری هم بگم:انقده دوست دارم بچم شيطون باشه که نگوالبته از اين شيطون مودبها


وقتي بچه ها سئوال جنسي ميپرسند
بيشتر پدر و مادرها از جواب دادن به سئوالهاي جنسي بچهها طفره ميروند در حالي كه پاسخگويي به اين سئوالها يكي از مسئوليتهاي مهم آنهاست.

پاسخ به اين پرسشها به اطلاعات كافي و صحيح نياز دارد، بهخصوص اگر اين سوالات در مورد جنسيت و مسائل جنسي باشد، اكثر پدر مادرها از جواب دادن به اين جور سوالات كه از طرف بچهها مطرح ميشود طفره ميروند در حالي كه اين مسئله يكي از مهمترين مسئوليتهايي است كه بهعهده والدين است. اگر والدين به اين سوالات جواب ندهند،كودك پاسخ خود را در جايي ديگر جستجو ميكند كه ممكن است پاسخ صحيحي دريافت نكرده و يا حتي مقدمات سوءرفتار با كودك هم فراهم شود.
شايد تعجب كنيد كه حتي مطلعترين و با اعتمادبهنفسترين والدين از طرح مسائل جنسي با فرزندان راحت نبوده و به عبارتي كار به اينجا كه ميرسد دهانشان قفل ميشود! اما چاره اي نيست و اصلا نبايد اين موضوع را سربسته نگهداشت و يا آنرا به سايرين واگذار كرد. اگر بتوانيد همزمان با رشد و تكامل ذهني كودك به اين جور سوالات او پاسخ دهيد، احساسات سالمي را در مورد جنسيت در ذهن او پرورش ميدهيد

. وقتي ماجرا آغاز ميشود
شايد اين سوال در ذهن ما مطرح شود كه بچهها از چه وقت در مورد جنسيت خود كنجكاوي نشان ميدهند؟ بايد گفت كودكان بعنوان يك انسان هم حس كنجكاوي دارند و هم جنسيت آنها از همان اول مشخص است. شايد باور اين مسئله براي والدين سخت باشد اما بايد گفت شيرخواران هم در مورد بدن خود كنجكاوي نشان ميدهند و اين مسئله كاملا طبيعي است و نشاندهنده سلامت ذهني آنهاست. كودكان در سن نوپايي (حدود 1 تا 3 سالگي) خودشان را لمس ميكنند، بهخصوص اين اتفاق وقتي رخ ميدهد كه برهنه باشند، مثلا وقتي در حمام هستند و يا پوشك آنها عوض ميشود، سعي ميكنند تمام اعضا و اندامهاي بدن خودشان را لمس كنند.
در اين مرحله تكاملي بچهها به هيچ وجه شرم و حيا ندارند و نميدانند كه لمس آلتتناسلي و يا كنجكاوي در مورد آن در مقابل ديگران كار صحيحي نيست. در اصل واكنش و عكسالعمل والدين است كه به بچهها ميفهماند آيا كار آنها قابل قبول است يا خير.
در سن نوپايي نبايد كودك را از كنجكاوي در مورد بدن خود منع كرده و يا به دليل اينكار او را دعوا كنيم. بعضي از والدين از اينكار بچهها چشمپوشي كرده و طوري وانمود ميكنند كه گويي مسئله را نميبينند، بعضي ديگر هم واكنش نشان ميدهند.
به هر حال والدين بايد اجازه دهند كودك با قسمتهاي مختلف بدن خود آشنا شود اما طوري برخورد كنند كه او كمكم متوجه شود. مسئله ناحيه تناسلي كاملا خصوصي است و نبايد در حضور ديگران مطرح شود. البته والدين بايد به يك نكته توجه كنند و آن مسئله خودتحريكي است. اگر كودك تمايل زيادي به آلتتناسلي خود نشان ميدهد و يا حالات روحي خاصي در او حس ميشود بايد در مورد اين مسئله نگران شد و بررسي كرد، مثلا كودكاني كه قرباني سوءرفتار جنسي هستند گاهي تمايل زيادي به خود تحريكي از خود نشان ميدهند.

اسامي خاص يا رمزي
سوال ديگري كه مطرح ميشود آن است كه آيا در مورد كودكان انتخاب نامي غير از نام اصلي آلتتناسلي كار صحيحي است يا خير؟ بايد گفت كه گفتن نام آناتوميكي ناحيه تناسلي مشكلساز نيست و ميتوان از نام <آلت> براي پسران و <مهبل> براي دختران استفاده كرد. به اين ترتيب كودك بدون ناراحتي و فشار در مورد آن با والدين صحبت ميكند اما باز هم تاكيد ميكنيم بهتر است به كودكان تاكيد شود، صحبت در مورد اين ناحيه بايد فقط با والدين صورت بگيرد و نبايد در حضور هيچ كس بجز پدرومادر مطرح شود. به او بگوئيد هر سوالي در اين زمينه داشته باشد شما با كمال ميل به آن پاسخ ميدهيد و حتما اطلاعاتتان را در اين زمينه بيشتر كنيد.

بچه از كجا ميآيد؟
اگر فرزند بسيار كمسن و سال شما پرسيد مامان بچه از كجا ميآيد، ميدانيد بايد چه پاسخي بدهيد؟ پاسخ اين سوال به سن كودك بستگي دارد اما وقتي خيلي كم سن و سال است بايد بگوييد بچه از يك تخم در شكم مادر بوجود ميآيد و رشد ميكند،آن وقت شكمتان را به او نشان دهيد و بگوئيد بچه در اينجا در يك محل خاص بزرگ ميشود و بعد از شكم مادرش بيرون ميآيد.
به هيچوجه در مورد روابط جنسي و يا نحوه دقيق تولد بچه با او صحبت نكنيد، چون او در اين سن اصلا از اين موضوعات تصور ذهني ندارد و سر درنميآورد. معمولا اكثر بچههاي زير 6 سال اين پاسخ را ميپذيرند. در پاسخ به فرزندتان از جوابهاي مختصر و مفيد استفاده كنيد ولي در صحبت با او راحت باشيد. مطمئن باشيد او از اين پاسخ شما كاملا راضي و خشنود ميشود.
با افزايش سن كودك، به تدريج اطلاعاتي كه در اين زمينه به او ميدهيد بايد زيادتر شود اما اينكار بسيار تدريجي و ملايم باشد يعني در هر سن اطلاعات داده شده كمي بيشتر باشد اما اصلا دروغ نگوئيد و يا داستانسرايي نكنيد.

دكتر بازي بچه ها
بچههاي 3 تا 6 ساله عاشق دكتر بازي هستند و گاهي حين دكتر بازي ميخواهند همديگر را معاينه كنند و يا به هم آمپول بزنند! در اين گيرودار گاهي اعضاي بدن همديگر را ميبينند. بسياري از والدين نسبت به اين جور رفتارها واكنش بسيار شديدي نشان ميدهند.
يادتان باشد در اين جور مواقع دعوا و سرزنش بسيار شديد اصلا راه حل مناسبي نيست. فكر نكنيد اين جور رفتارها با قصد و غرض جنسي صورت ميگيرد و يا به روابط جنسي منجر ميشود. فقط در صورت ديدن اين صحنهها فورا نزد بچهها برويد و بگوييد خب حالا بيا به دست دوستت آمپول بزنيم و يا دندانهايش را معاينه كنيم تا حواس بچهها پرت شده و ماجرا فيصله پيدا كند. بعد سر فرصت با فرزندتان صحبت كنيد. به او بگوئيد ميدانيد او نقش دكتر را بازي كرده و ميخواسته به دوستش آمپول بزند اما او ديگر بزرگ شده و بايد بداند اين نواحي خصوصي محسوب ميشود و بايد از ديد ساير افراد پوشيده بماند.
بنابراين او نبايد لباس دوستش را كنار زده و به او آمپول بزند. بجاي اينكار ميتواند به دستش آمپول بزند. با اين توضيحات شما او را از انجام مجدد چنين كاري منع ميكنيد و محدوده بازي را برايش مشخص ميكنيد بدون اينكه او احساس گناه بكند. اين سنين براي توضيح رفتارهاي خوب و بد نيز مناسب است و بايد به او توضيح دهيد مجاز نيست به نواحي تناسلي آدمها دست بزند و بايد حريم را رعايت كند.
ضمنا به او بگوئيد ديگران هم حق ندارند به ناحيه تناسلي او دست بزنند و اگر كسي اينكار را انجام داد بخصوص اگر كه او حس كرده اينكار با منظور بدي و يا حالت نامناسبي انجام شده است طرف مقابل را از اينكار منع كرده و فورا اين مسئله را به شما اطلاع دهد. به او بگوئيد اگر كسي چنين كاري كرد شما از دست فرزندتان ناراحت نميشويد و هر نوع رفتار نامناسب و ناراحت كنندهاي را در اين زمينه بدون ترس و نگراني به شما بگويد.

قانون همه يا هيچ صدق نميكند
آموزش مسائل جنسي نبايد در يك جلسه و يا يكباره انجام شود. نبايد در مورد اين موضوع زياد صحبت كرده و مسئله را با طول و تفصيل و تمام جزئيات تعريف كرد و نه اينكه اصلا در مورد آن با فرزندان صحبت نكرد تا ممنوعه محسوب شود. بايد به تدريج به فراخور سن و سال و بلوغ فكري و جسمي فرزندتان، به سوالات او جواب بدهيد.
نكته بسيار مهم آن است كه شما بايد تنها كسي باشيد كه با فرزندتان در اين زمينه صحبت ميكنيد. اگر شما طفره برويد و يا اصلا اجازه ندهيد سوالاتش را مطرح كند، مطمئن باشيد فرزندتان از جايي ديگر به سراغ يافتن پاسخ خود ميرود كه همين مسئله زمينه بسياري از انحرافات و مشكلات را فراهم ميكند؛ بخصوص اگر در اين بين افراد سودجو و مشكلساز بر سر راه او قرار بگيرند. پس اگر فرزندتان در مورد جنسيت و مسائل مربوطه سوالي نپرسيد خوشحال نشويد و يا مسئله را به فراموشي نسپاريد.
از سن 5 سالگي به بعد ميتوانيد با استفاده از كتابهاي مناسب سن كودك قسمتهاي مختلف بدن از جمله نواحي تناسلي را به او ياد بدهيد. وقتي حريم را برايش مشخص كنيد، با او صادق باشيد و مجال طرح سوال را به او بدهيد مطمئن باشيد هميشه بدون دلنگراني حرفهايش را در اين زمينه با شما مطرح خواهد كرد.
منبع:Kids Health


فعلا


کلمات کلیدی:
 
پرورش کودک شاد وخلاق
ساعت ۳:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/۱٧ 

سلام من خوبم .شما چطوريد؟ ايشالا که همه سالم باشند مخصوصا مامانايی که توی دلشون نی نی دارند هم خودشون هم نی نی شون سالم و سرحال باشند.

راستی فکر کرديد که کارهای ما آدمها چه عواقب دور و نزديکی می تونه داشته باشه؟

قضيه اينه که اين شوهری جون من يه خاله ای داشت که سال گذشته شهريور تصادف کرد و فوت شد.خيلی خانم نازنينی بود .اما قضيه تصادفش اين بود که اينها با بچه هاش و خواهر شوهرش اينا (همشون زن بودند)داشتند از دريا برمی گشتند خونه که توی راه دريا يه چند تا از اين پسرهای موتوری که می بينن اينها همشون خانمند و هيچ مردی!!!!!!!همراشون نيست شروع می کنند به اذيت کردن اينا و همش می پيچيدند جلوی ايناو خلاصه از اين کارها تا يه جايی که از روبرو يه ماشين می اومده(در حال سبقت ) و اين موتوری نامرد.... می پيچه جلوی اينا و خاله هم هول می شه ميگيره کنار و عوض اينکه پاشو بزاره روی ترمز مزنه رو گازومی خوره به تير برق و .....

حالا می دونين اون موتوريها بعدش چيکار کردند؟؟يزره وايستادند و خنديدندو مسخره کردند که تونستند مثلا روی يه زن رو کم کنند و بعدش هم گاز دادند و رفتند.

حالا می خوام اينو بگم که آيا اون موتوری از خدا بی خبر می دونه که چی شده؟؟؟؟

می دونه که الان دو تا دخترش که مدرسه می رند چه جوری دارند دارند زندگی می کنند؟می دونه بچه ۵ سالش هنوز قبل از اينکه بفهمه مادر يعنی چی بی مادر شد؟؟؟؟

اينا رو برای اين نوشتم چون ديشب من و شوهری خونه اونها بوديم.من رفته بودم با دخترش يکم رياضی کار کنم چون امتحان داشت.ولی اونقدر دلم براشون سوخت که خدا می دونه

واقعا واقعا دعا می کنم هيچ خونه ای بی مادر نشه .....

بگذريم......امروز يه مطلب برای پرورش کودک شاد که فکر می کنم خيلی تو اين روزها مورد نيازه پيدا کردم که می زارم اينجا.

ولی يه توصيه اول به خودم بعدش به شما

اصلا سعی نکنيد به خاطر ست کردن اتاق و وسايل نوزاد همه وسيله هاشو از يک رنگ انتخاب کنيد.چون اين کار اثر خيلی بدی روی اون می زاره.بلکه سعی کنيد وسيله هاشو از رنگهای شاد و متنوع ولی نه تند و زننده انتخاب کنيد.رنگهايی مثل:صورتی کمرنگ - آبی -قرمز کمرنگ -بنفش کمرنگ و...


۱۱ روش موثر برای پرورش کودک شاد و خلاق

 

شاد بودن يکي از بزرگترين هدايا است که کودک مي تواند از والدين خود بگيرد. مطلب زير به شما مي گويد چطور به کودکانتان عزت نفس و رضايتمندي پايدار بدهيد. يکي از بزرگترين هدايايي که والدين مي توانند به کودکان خود بدهند توانايي و استعداد شاد شدن است. البته بين خوشحالي و شادي لحظه اي- مثلاً دادن يک اسباب بازي جديد يا يک سبد پراز تنقلات به کودک- و خوشحالي و رضايتمندي پايدار، تفاوت عمده اي وجود دارد. مطمئناً کودکان دوست دارند تفريح کنند و مانند بزرگترها نيازمندند تا عميقاً احساس خوشبختي کنند. اما شادي واقعي مطلب قابل تعمق تري است و آن روح فرزند شما را تحت تاثير قرار ميدهد و در او اين حس را بوجود مي آورد که همه چيز دنيا خوب است. متخصصان معتقدند، کودکان شاد ويژگيهاي مشخصي دارند، از جمله: عزت نفس، خوش بيني و خويشتن داري. چنانکه خواهيد ديد، ايجاد و پرورش اين ويژگيها بسيار ساده تر از آنست که تصور کنيد، در اينجا 11 روش ذکر شده تا به فرزندتان کمک کنيد ديد مثبتي به زندگي داشته باشد.

1- از سرگرميهاي سازمان نايافته و قديمي استفاده کنيد کودکان موفق معمولاً کودکان شادي هستند، اما تلاش شما به منظور آماده سازي فرزندتان در رويارويي با مسائل زندگي، باعث مي شود که تمام وقت او را با حجم زيادي از برنامه هاي مختلف پر کنيد. تمامي بچه ها به زماني براي کاهش فشار نياز دارند. وقفه اي در زمان بازي و يا درس به آنها بدهيد و بگذاريد در اين زمان تخيلاتشان آنها را هدايت کند و آزادانه بازي کنند. مثلاً سر فرصت حشره شکار کنند، آدم برفي بسازند و يا به عنکبوتي که تار مي تند نگاه کنند. اينها موجب مي شود حس تخيل در کودک افزايش يابد و به کودک اجازه مي دهد دنيا را با گامهاي خودش کشف کند. بهتر است شما هم برنامه پر مشغله و آشفته خود را کم کنيد و کودکانتان را در هنگام تفريح همراهي کنيد.

2- کمک کردن به ديگران را به کودکانتان بياموزيد. براي آنکه بتواند شاد باشد احساس کند که عضو با ارزشي از يک اجتماع بزرگ است و مي تواند به زندگي افراد ديگر معني ببخشد. با بوجود آوردن موقعيتهاي مناسب، اين احساس را در او ايجاد کنيد. اسباب بازيهاي قديمي او را که ديگر نيازي به آنها ندارد، جمع کنيد و از او بخواهيد آنها را به خانواده هاي نيازمند بدهد، يا در فروشگاه از او بخواهيد که مقداري مواد غذايي براي اهداء به مستمندان خريداری کند. کودکان مي توانند لذت کمک کردن به ديگران را در سنين پايين ياد بگيرند. مثلاً چنانچه شما از تکه هاي اضافي پارچه عروسک درست می کنيد، کودک دو ساله شما مي تواند کمک کند و بگويد چشم و دهان عروسک را در کجا قرار دهيد.

3- همراه با کودک خود، فعاليتهاي فيزيکي داشته باشيد. همراه با کودک خود گردش برويد ، با او بازي کنيد و يا با همديگر دوچرخه سواري کنيد. با اين کار نه تنها نيرو و بنيه کودک خود را تقويت مي کنيد بلکه باعث شادي و خنده اش مي شويد. فعال نگهداشتن کودکان، استرس را در آنان کاهش مي دهد و موجب مي شود آنان انرژيشان را به طريق سالم تخليه کنند. کودکان سالم از قدرت بدني بيشتري نيز برخوردارند. کودکان بيشتر از آنکه نگران ظاهرشان باشند، به کارهايي که انجامي مي دهند، افتخار مي کنند. چنانچه کودکتان را در انجام کاري که علاقه دارد، تشويق کنيد، براي ايجاد شادي در او روشی جديد به کار گرفته ايد.

4- با کودکانتان بخنديد براي بچه ها لطيفه تعريف کنيد، شعرهاي خنده دار بخوانيد، خودتان را دست بياندازيد. خنديدن براي کودکتان و نيز براي خود شما مفيد است. يک دليل کاملاً فيزيکي اين است که هنگامي که مي خنديد، تنش (نگراني) و اضطراب آزاد مي شود و اکسيژن بيشتري دريافت مي کنيد و سبکبال مي شويد.

5- در تحسين کودکان خلاق باشيد. هنگامي که فرزند شما در هدفي که دنبال مي کند به موفقيتي مي رسد يا مهارتي کسب مي کند، تنها به گفتن جمله «کارت خوب است» اکتفا نکنيد. به جزئياتي که آنها را موثر يافته ايد، اشاره کنيد. مثلاً بگوييد: «روشي که تو براي توصيف قهرمان در خلاصه کتابت انتخاب کردي، به قدري عالي است که من احساس مي کنم او زنده است». يا بگوييد: «روشي را که براي کشيدن آن درختها به کار برده اي، بسيار مي پسندم.» اين طرز برخورد بسيار پر معنادارتر از آنست که به شکل خيلي رسمي به پشتش بزنيد و آفرين بگوييد. به طور کلي در تشويق افراط نکنيد. يکي از معلمين کلاس چهارم مي گويد: «من سابقاً هر پنج شنبه جوايزي به بچه ها مي دادم اما متوجه شدم انگيزه و تلاش آنها بيشتر براي گرفتن جايزه است نه براي انجام صحيح تکاليف.» سعي کنيد فرزندتان اين مسئله را درک کند که رضايت و خشنودي واقعي، در انجام و اتمام يک کار است.

6- از خوب غذا خوردن کودکتان اطمينان داشته باشيد. چنانچه فرزندتان بد اخلاق يا بهانه گير است، اگر بيمار نباشد، احتمالاً گرسنه است. اگر زمان غذا خوردن نيست از ميان وعده ها استفاده کنيد، ولي به خاطر داشته باشيد که اين ميان وعده ها بايد حاوي مواد مغذي (داراي ارزش غذايي) باشد و صرفاً شکم پرکن نباشد. خوب خوردن از تغييرات رفتاري ناگهاني (مانند بهانه گيري) مي کاهد و در بوجود آوردن احساس سلامتي و تندرستي موثر است. ميان وعده هاي مفيد عبارتند از: ماست کم چربي، ميوه تازه يا خشک، يا کره و مربا با نان کامل گندم.

7- لبخند بزن براي يک کودک هيچ چيز به اندازه يک خنده شيرين اطمينان بخش نيست. اين خنده روشي مختصر و مفيد براي گفتن «دوستت دارم» مي باشد. در حالي که مي خنديد، سنگين و رسمي او را در آغوش بگيريد. به خاطر داشته باشيد تمامي اين لبخندها و در آغوش گرفتن ها، به همان اندازه که براي کودکتان خوب است، براي شما نيز مفيد است.

8- با دقت به حرفهاي کودکتان گوش دهيد براي کودک هيچ چيز به اين اندازه مهم نيست که همه توجه تان به او باشد. در اين هنگام او آنچه را که در ذهنش است به شما مي گويد. آيا مي خواهيد شنونده بهتري باشيد؟ تمام حواستان را به کودک بدهيد . اگر زماني که شما مشغول پرداخت يا بررسي صورتحساب ها يا انجام کارهاي روزمره هستيد، فرزندتان با شما صحبت کرد، همه کارهايتان را کنار بگذاريد و تمام توجه تان را معطوف او کنيد. هيچگاه صحبت او را قطع نکنيد و ميان افکارش ندويد، حتي اگر تمام آنها را قبلاً شنيده باشيد. فرصتهاي طلايي براي گوش سپردن به سخنان کودک با توجه کامل (و بدون اين که کلامش را قطع کنيد) يکي هنگام رانندگي است در حاليکه کودکتان همراهتان است و زمان مناسب ديگر، شب در رختخوابش مي باشد.

9- ايده آل گرايي محض را کنار بگذاريد همه ما مي خواهيم فرزندانمان هر کاري را به بهترين نحو انجام دهند. اما هنگامي که ما اقدام به تکميل يا مرتب کردن کارهاي آنها مي کنيم ، ناخواسته اعتماد به نفس آنان را تضعيف مي کنيم. «کارين ايرلند» نويسنده کتاب «عزت نفس را در کودکان بالا ببريد» و هم در مقام يک مادر مي گويد: «چنانچه ما محلهايي را که او فراموش کرده تميز کند، دوباره تميز کنيم يا پيشخوان آشپزخانه را دوباره دستمال بکشيم، در واقع به کودکمان گفته ايم که او به اندازه کافي آن کار را درست و خوب انجام نداده است. متاسفانه کودکان به راحتي باور مي کنند به اندازه کافي شايستگي ندارند. بار ديگر که مي خواهيد کار کودکتان را اصلاح کنيد، از خود بپرسيد: 1- آيا اين موضوع حياتي است يا به سلامتي مربوط است؟ 2- آيا اين موضوع تا 10 سال ديگر به همين نحو باقي خواهد ماند؟ چنانچه جوابهاي شما منفي است- يعني چنانچه آن کار ، مسئله مهمي نيست- بگذاريد کارها را به همان نحو انجام دهد. مطمئناً کمک به کودک براي کسب مهارتهاي زندگي، قسمت بزرگي از وظيفه والدين است . اما تنها يک قسمت از وظيفه آنان را تشکيل می دهد . ارتباط عاطفي بين شما و کودکتان بسيار مهمتر از اين موضوع است که مثلاً وقتي او ميز را مي چيند، چنگال را در جاي درست خود قرار داده است يا نه؟

10- به کودکتان ياد بدهيد مشکلاتش را حل کند از بستن بند کفش گرفته تا عبور ايمن از خيابان، هر مهارتي که کودک شما بدست مي آورد، قدمي به سمت استقلال (اتکاء به نفس) وي مي باشد. در واقع حتي دانستن اين مطلب که او مي تواند با اين مسائل روبرو شود و آنها را حل کند، کمک مي کند که کودک شما احساس خوبي نسبت به خود داشته باشد. هنگامي که او با مشکلي مواجه مي شود؛ اعم از اينکه آن مشکل اذيت شدن توسط همبازيش باشد يا شکست در چيدن تکه هاي پازل در کنار هم، شما مي توانيد بدين ترتيب به او کمک کنيد: 1- مشکل او را بشناسيد 2- راه حلي را که او به نظرش مي رسد، بپرسيد. 3- مشخص کنيد چه کارهايي به حل آن مسئله يا مشکل مي انجامد 4- در مورد اين که او خودش به تنهايي مي تواند پيش برود يا به کمک شما نياز دارد، تصميم گيري کنيد. 5- چنانچه به کمک شما نياز داشت، وي را مطمئن کنيد که به او کمک خواهيد کرد.

11- به فرزندتان فرصتهايي دهيد تا خود را نشان دهد. هر کودکي استعداد يا مهارت ويژه دارد. چرا به او اجازه نمي دهيد که کمي از آن را نشان دهد. آيا او کتاب خواندن را دوست دارد؟ از او بخواهيد هنگامي که آشپزي می کنيد، برايتان کتاب بخواند. آيا او حسابش خوب است؟ هنگامي که به خريد مي رويد بگذاريد او انتخاب کند کدام کالا بيشتر مي ارزد. «کارين ايرلند» مي گويد: «هنگامي که شما در کارهاي مورد علاقه کودکتان شريک می شويد و نشان می دهيد که تحت تاثير انجام آن کارها قرار گرفته ايد، مرحله ديگري از عزت نفس را در او به ظهور رسانده ايد.»


منبع : http://edum.blogfa.com/
 


فعلا


کلمات کلیدی:
 
روشهای باهوش کردن بچه
ساعت ۱٢:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/۱٤ 

سلام سلام يه سلام توپ توپ

ديروز جلسه مون خيلی خوب بود و قرار شد برای ۴ خرداد بيان برای مميزی نهايی برای همينم اينروزها سرم خيلی شلوغه 

نمی تونم نيام و خبری از شماها نگيرمفکر کنم که کم کم دارم معتاد می شم.البته قبل از اينکه خودم وبلاگ داشته باشم از چندين ماه قبل می اومدم و وبلاگ مخصوصا مامانا يا اونايی که می خوان مامان بشند رو می خوندم ولی الان يه جور ديگست

امروز يه مطلب توپ دارم برای اونايی که می خوان بچه شون باهوش بشه(قلبونش بلم من) پس بخونيد و حالشو ببريد!!!!!!!!ببه!!!!!ببه!!!!!!!ببه


۳۰ روش باهوش کردن کودک

به كارگيري 30 شيوه ساده از هنگام بارداري تا پايان دو سالگي افزون بر رشد جسماني مناسب، زمينه هاي افزايش بهره هوشي كودكان را تقويت كنيد.

بنابر گزارش گروه پزشكي و سلامت واحد مركزي خبر از آنجا كه پايه ريزي و شكل گيري رشد جسماني و ذهني كودكان از هنگام بارداري تا پايان دو سالگي است، به كارگيري اين 30 شيوه به طور هماهنگ به رشد همه جانبه و مناسب كودك كمك مي كند.

در هنگام بارداري

1- تيروئيدتان را آزمايش كنيد زيرا كم كاري خفيف تيروئيد در خانمهاي باردار سبب كاهش معني داري در هوش كودكان مي شود.

2- كولين مصرف كنيد، اين ماده مغذي در گوشت، تخم مرغ و حبوبات وجود دارد.

3- ويتامين هايي را كه پزشك در دوران بارداري براي شما تجويز مي كند مصرف كنيد.

4- با جنين خود حرف بزنيد و او را صدا كنيد.

5- از نوشيدن قهوه و خوردن دارو بدون تجويز پزشك اجتناب كنيد.

در شش ماهه نخست پس از تولد به اين نكات توجه داشته باشيد.

6- فرزندتان را با شير مادر تغذيه كنيد.

7- در صورت بروز افسردگي بعد از زايمان ، براي درمان آن اقدام كنيد.

8- منابع غني از آهن مانند گوشت، سبزيجات، تخم مرغ و ميوه هاي تازه مصرف كنيد.

9- در زمان شيردهي خوردن غذاهاي حاوي ويتامين 12 B مانند مخمر، نان، غذاهاي دريايي و تخم مرغ را فراموش نكنيد.

10- براي كودكتان موسيقي به ويژه موسيقي سنتي و كلاسيك پخش كنيد.

11- كودك را ماساژ دهيد ، مطالعات نشان داده اند كه ماساژ روزانه كودكان رشد مغزي آنان را به ميزان قابل توجهي افزايش مي دهد.

از شش ماهگي تا يك سالگي كودك چه كنيم؟

12- با كودكتان به طور مستقيم و چشم در چشم صحبت كنيد.

13- معناي لغات را با اشاره ارتباط دهيد ؛ به طور مثال هنگامي كه نام چيزي را مي بريد به آن اشاره كنيد يا كودك را در مقابل آن نگه داريد.

14- با هديه هاي مخصوص كودكان، او را تشويق كنيد.

15- اجازه آزادي حركت به كودكان بدهيد، بگذاريد كه آنها كنجكاوي غريزي شان را همواره به كار برند.

16- تشخيص و فرق گذاري بين اشيا را به كودكتان با پرسش و گفتن جواب درست بياموزيد.

17- كودكان از آموزش اجباري خوششان نمي آيد، از آن بپرهيزيد.

18- هنگامي كه فرزندتان احساس خستگي كرد، آموزش را قطع كنيد.

دوران يك تا دو سالگي كودك

19- كودكان را با غذاهاي سرشار از آهن تغذيه كنيد.

20- به كودكان ميان وعده هاي سالم و مغذي بدهيد و از دادن ميان وعده هاي بي فايده مانند پفك و چيپس به كودك خودداري نماييد.

21- براي كودكتان كتاب بخوانيد.

22- در حضور او مطالعه كنيد.

23- براي او اسباب بازي هاي كمك آموزشي تهيه كنيد.

24- با كودك خود بازي كنيد. شركت در بازي هاي دسته جمعي ، مهارت هاي هوش اجتماعي كودك را افزايش مي دهد.

25- مطمئن شويد كودكتان خوب استراحت كرده است، خوابيدن دستكم ده ساعت در شبانه روز براي او لازم است.

26- هنگامي كه با كودكتان صحبت مي كنيد صداهاي اضافي مانند راديو و تلويزيون را خاموش كنيد و نور را در حد متوسط نگاه داريد.

27- درخواست هاي تكراري كودك را اجابت كنيد. تكرار ارتباط نورون ها را در مغز تقويت مي كند ؛ بنابراين اگر براي چندمين باز از شما مي خواهد كتابي را برايش بخوانيد ، بدون اصرار و پافشاري روي خواندن يك داستان ديگر ، آن را براي او بخوانيد.

28- وقتي كودك نوپاي شما به چيزي اشاره مي كند و نامش را مي پرسد در جوابش به او اطلاعات بيشتري بدهيد. به طور مثال : آن يك توپ است، يك توپ آبي با خط هاي قرمز.

29- در تربيت كودك انضباط همراه با محبت فراوان داشته باشيد.

30- هرگز به كودكتان نگوييد "تو چيزي نمي فهمي" زيرا اگر كودك آن را باور كند، حرف شما تحقق خواهد يافت.

 


پس اگر می خواهيد نی نی باهوشی داشته باشيد عجله کنيد تا تموم نشده

 

 


کلمات کلیدی:
 
حرکات ورزشی پشت ميز کار
ساعت ۱٠:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/٢/۱٢ 

سلام .امروز می خوام يه مطلب برای اونهايی که سر کارشون همش پشت ميز می شينند بزارم. يه سری تصوير هم داشت که تصويرهاش هر کاری کردم نيومد واسه همينم فقط تونستم مطلبشو بزارم.ديگه خودتون ببخشييييييييييييييييد

حرکات ورزشی پشت میز کار

زندگی مدرن و ماشینی امروزی تحرک لازم را از ما انسانها گرفته است. اکثر ما بیش از نصف روز را پشت میزهای کار خود می نشینیم و بدون اینکه تحرکی به بدنمان بدهیم کار می کنیم.

این عمل در دراز مدت باعث ضررهایی برای بدن ما خواهد شد که در آخر سلامتی ما را به خطر می اندازد. گرفتاریهای دنیای امروزی آنقدر زیاد و پیچیده هستند که معمولا وقت کافی را جهت انجام حرکات ساده ورزشی برای ما در اختیار قرار نمی دهند.

در این مقاله ما به شما حرکات ورزشی ای را آموزش می دهیم تا شما برروی صندلی خود و در پشت میز کاری خود بدون اختصاص وقت زیاد بتوانید با انجام آنها از به خطر افتادن سلامتی خود جلوگیری کنید. این حرکات از درد پشت و کمر، و خستگی پاها جلوگیری می کنند – برای بهتر متوجه شدن این تمرینات به تصاویر دقت کنید:


حرکت اول

 

- برروی صندلی خود بشینید
- پاها برروی زمین به حالت راحت و شل قرار دهید
- دست راست خود را تا کرده و کف دست را پشت گردن قرار دهید
- دست چپ خود را به سمت پای چپ بکشید
- سپس دست چپتان را تا نزدیکی کف پای خود به سمت زمین بکشید
- سعی کنید تا احساس کشیدگی در بدنتان (از کمر تا گردن) حس شود
- سپس دستها را عوض کنید
- برای هر دست می توانید 10 تا 50 بار حرکت را تکرار کنید
- توجه کنید که خود را فقط به سمت کناره ها بکشید نه به عقب یا جلوحرکت دوم

- به پشت صندلیتان بروید
- دستهایتان را برروی تکیه گاه صندلی قرار دهید
- همینطور که صندلی را گرفته اید برروی زانوهایتان بشینید
- سعی کنید تا کشیدگی را برروی زانوها و کمر خود احساس کنید
- سپس به حالت اول برگردید و حرکت را تکرار کنید
- هنگام اجرا ی حرکات منظم نفس بکشید و بعد از انجام چند حرکت استراحت کنیدحرکت سوم

- برروی صندلی خود به صورت قائم (90 درجه) بنشینید
- پاها را به حالت راحت و شل برروی زمین قرار دهید
- دستهایتان را برروی زانوها قرار دهید
- در همین حالت آرام بلند شوید
- سعی کنید با تکیه برروی زانوها بدنتان را به جلو ببرید
- توجه کنید که دستهایتان برروی زانوها باقی بماند
- احساس کشش می بایست در پشت، کمر و پاها احساس شود
- در ضمن دقت کنید که کمر خم نشود

خوب اگه انجام داديد که ولی اگه همينجوری سهل انگاری کنيد آخرش می شيد اينجوری 

پس تا می تونيد ورزش کنيد و ورزش و ورزششششششششششششش

فردا دارم ميرم ماموريت و چون ممکنه فرداشب خيلی ديروقت برسم خونه شايد ۵ شنبه رو هم سرکار نيام و آخر هفته ای اگه وضعيت جسمانی  اجازه بريم استخر و يه حالی ببريم.

فعلا ميرم مدارکی رو که بايد فردا بايد ببرم آماده کنم  تابعد شايد بازم بيام سر بزنم.

بای


کلمات کلیدی:
 
 
ساعت ۱۱:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/٢/۱۱ 

سلام  من به تو يار قديمی   در يک هوای بهاری کمی بارانی

از امروز تصميم گرفتم اگه مطلب جالبی راجع به تغذيه- تربيت نی نی و خلاصه هر چيز جالب ديگه ای بود اينجا بزارم. اينم اوليش تقديم به همه نی نی های گل و نی نی خودم که هنوز داره تو اون دنيا با فرشته ها بازی می کنه چون يه جايی خوندم ماساژ نوزادان باعث باهوش شدنشون می شه (مطلبشوبعدا می زارم) اول روشهای ماساژ نوزادان رو می زارم.

ماساژ شيرخواران
تعويض پوشك


شما مي‌توانيد يك يا دو بار در روز زماني كه پوشك كودكتان را عوض مي‌كنيد: او را ماساژ دهيد. وقتي نوزاد را تميز مي‌كنيد، و قبل از اينكه او را پوشك كنيد، با استفاده از روغن يا بدون آن، شكم، پاها و كف پاي نوزاد را نوازش كنيد. همچنان كه نوزاد بزرگ‌تر مي‌شود و ديگر براي يك ماساژ كامل آرام نمي‌ماند، مي‌توان با اين روش كودك را ماساژ داد. اما بهتر است بدانيد كه كم‌كم، نوزاد ديگر براي اين كار هم آرام نمي‌ماند. بنابراين بهتر است ظرف مدت چند روز از تعداد ماساژ‌هاي كم شروع كرده و آنها را افزايش دهيد. روز اول از چند نوازش روي شكم و ران‌ها شروع كنيد و اگر نوزاد آرام ماند، كم‌كم نوازش‌ها را اضافه كنيد. اگر نوزاد لگد مي‌زند، مي‌چرخد يا به شيوه ديگري اجازه ماساژ را به شما نمي‌‌دهد لازم نيست ادامه دهيد. را‌ه‌هاي ديگري هم براي انتقال تماس محبت‌آميز شما به نوزاد و برقراري ارتباط با او وجود دارد. در ضمن توصيه مي‌كنيم براي جلب توجه كودكتان و براي آرام نگهداشتن او، صداهاي سرگرم‌كننده در بياوريد

 

ماساژ شيرخواران - 2 

ماساژ شكم
كف دستتان را روي شكم نوزاد قرار دهيد. با يك فشار ملايم، با كف دستتان دايره‌هايي را در جهت عقربه‌هاي ساعت روي شكم نوزاد رسم كنيد. در اين حالت انگشتان شما مانند شانه از روي قفسه سينه نوزاد رد مي‌شوند. اين كار را 2، 3 با ر ً يا هر چند با ركه نوزاد لذت مي‌برد ً ادامه دهيد. وقتي نوزاد به شما لبخند مي‌زند، شما هم به او لبخند بزنيد.

ماساژ پاها
)1 مچ پاي نوزاد را در يك دست خود گرفته و زانوي او را خم كنيد. با دست ديگرتان پاي او را نگه داريد؛ به‌طوري كه انگشتانتان روي پا و شستتان زير پا قرار بگيرد. با فشا ر ملايم كل پا را تا پنجه به اين شكل نوازش دهيد. اين كار را براي هر پا 2 تا 3 بار تكرار كنيد.
)2 مچ پاي نوزاد را در يك دست بگيريد. دست ديگرتان را روي قسمت بالايي ران قرار دهيد. مطابق شكل 2 ران نوزاد را به شكلي در دست بگيريد كه شستتان رو قرار گرفته و انگشتانتان به سمت بالا اشاره كنند. از بالاي پا تا مچ به همين صورت نوازش كنيد. حالا با همين دست مچ پا را نگه داشته و با دست ديگرتان مانندحركت قبل، نيمه ديگر ران را نوازش كنيد. اين كار را براي هر پا 2، 3 بار تكرار كنيد.
در اينجا مبحث ماساژ شيرخواران به پايان مي‌رسد

 

مراقبت‌هاي روزمره - 3
ماساژ پس از حمامنوازش جلوي بدن
كودك را روي پشت بخوابانيد. دستتان را به طور افقي روي قسمت بالاي سينه نوزاد قرار دهيد و به سمت پايين نوازش دهيد تا وقتي كه دستتان به پايين شكم نوزاد برسد. قبل از اينكه دستتان را بلند كنيد دست ديگر تان را روي نقطه شروع بگذاريد وبه همين ترتيب نوازش دهيد. اين كار را به صورت منظم و ريتم دار، چند بار انجام دهيد.‌

نوازش پشت بدن
اگر نوزادتان روي شكم مي‌خوابد، نوازش‌هاي پشت را مانند دستورات گذشته اجرا كنيد.اگر او مي‌خواهد كه بنشيند، بايد به حفظ وضعيت او كمك كنيد چون نوازش‌هاي محكم، ممكن است باعث خم شدن او به جلو شوند. براي اين كار يك دستتان را مطابق شكل روي سينه نوزاد گذاشته و با دست ديگر پشت او را به شكل منظم و ريتم‌دار نوازش كنيد

فعلا نی نی هاتون رو نوازش کنيد تابعد

 


 

 


کلمات کلیدی:
 
 
ساعت ۳:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/۱٠ 

سلام-حالم گرفته شد اومدم و داشتم می نوشتم يه ۱۰ -۱۵ خطی هم نوشتم ولی يک حادثه يهويی اتفاق افتاد و يه ضعف ولتاژ کوچيک و بعد هم همش پريد.

هوا اينجا آفتابيه ولی باد سردی هم مياد که وای ادم ميلرزه.

الان سر کارم  هستم و ساعت يک و نيمه.شوهری ديشب نبود و دختر خاله شوهری اومده بود خونه ما و شب هم پيش من خوابيد تا من تنها نباشم.(البته بيشتر اومده بود تا من باهاش رياضی کار کنم )برای همينم ديروز بعدازظهر که نخوابيدم هيچی ديشب شام درست کردم و باهاش رياضی کار کردم بعد هم تا ساعت ۲ با هم حرف زديم برا همينم الان يک خوابالويی هستم که مسلمان نشنود کافر نبيند.

اينا به کنار به همين زودی  مميزی نهايی داريم و حسابی سرم شلوغه .باز اينام هيچی تازه امروز و فردا و چند روز در هفته ديگه نوبت دندونپزشکی دارم و بايد برم دندونهای عقلمو بکشم و يه سری پر کردنی و خلاصه از الان ديگه کم کم  کارامون رو بکنيم که نی نی اومد درگه وقتی برای اين کارا نمی مونه.

از همه مهمتر شوهری اومده و با اينکه يک شب نبود کلی دلم براش تنگ شده و برام دو تا بلوز هم سوغاتی آورده که تا نرم نپوشم و ببينم که اندازه مه يا نه دل تو دلم نيست.ديروز که نبود بهش زنگ زدم و گفتم بيا الان فرض کنيم مثل اونوقتهاييم و هنوز ازدواج نکرديم بعد يکم با هم تلفنی حرف بزنيم.اونم احتمالا اينجوری

ميشه و بعدشم اينجوری چون گفت الان باشه پس بزار اومدم با هم حرف می زنيم.منم که می دونستم جلوی بقيه وايستده و داره معامله انجام می ده بيشتر اذيتش ميکردم و می گفتم نه مثلا بگو ........(يه چيزی که جلوی بقيه نتونه بگه) خلاصه آخرش رضايت دادم بشرط اينکه برام سوغاتی بياره فعلا بی خيال شم.

فردا ميام و يزره از تولد بازيمون می نويسم.ولی يه چيزی خيلی برام جالبه. همه ميگفتند که اگه ادم ازدواج کنه کم کم همه چی برای ادم عادی می شه و ديگه مثل اولها نيست.ولی ما (بزنم به تخته) هر روز که می گذره احساس می کنم دارم بيشتر عاشقش می شم يه وقتهايی هم حتی فکر می کنم نکنه اگه نی نی بياد اونقدر سرمون به نی نی و اين حرفها گرم بشه که ديگه به هم ديگه نرسيم .نه نمی خوام

مامانهايی که نی نی دارين شما بگين چطوره ؟نی نی تون که اومده هنوزم مثل قبلنا با بابای نی نی تون هستين؟!!!!!!!!!!

ميگم خنده داره نه؟ ادم مگه به بچه خودشم حسوديش می شه!!!!

وای برم تا بيشتر از اين از اين حرفها نزدم. 

 


کلمات کلیدی:
 
اولين پيامهای محبت
ساعت ٢:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/٥ 

سلام سلام  وای نمی دونين چه حس قشنگيه که آدم صبح اول صبحی بياد وبلاگش رو بخونه و ببينه دوستای عزيزی که اصلا نديدتشون براش پيغام گذاشتند من که خيلی ذوق کردم نمی دونم شما هم که وبلاگ می نويسيد وقتی اولين خواننده تون براتون پيغام  گذاشت همين حس رو داشتين يا من خيلی نديد بديد تشريف دارم!!!!!

امروز هر چی گشتم نتونستم اين وبلاگمو يه سرو سامونی بدم نکنه بايد از طريق دستکاری تو همون کدهای HTML اين کارو انجام بدم آره؟؟

اين شرکتمون می خواد ايزو بگيره منم کردند مسوول واحد کيفيت .حالا اين جدا از کارای رشته تخصصی خودمه.واسه همينم از قبل از عيد تا الان يکم که چه عرض کنم يزره بيشتر از يکم سرم شلوغه و شدم اينجوریازبس پشت کامپيوتر نشستم بعضی وقتها که می رم خونه پشت گردنم درد می گيره واسه همينم دنبال يه ورزش خوب واسه گردنم هستم.

راستی آخر اين هفته تولد شوهری جونه (۸ ارديبهشت ) منم از يک هفته قبل دارم دنبال کادو براش می گردم نمی دونم چی بگيرم.عطر و کمربند و کيف و اينجور چيزها که ديگه خيلی معمولی شده واسه همينم فکر کردم ببينم چی رو الان احتياج داره بگيره همونو براش بگيرم.واسه همينم ديشب به طرزی ماهرانه !!!!که مثلا نفهمه برای چيه ازش می پرسم:راستی مزه تو الان چی رو دوست داری خيلی داشته باشي؟

شوهری: تو رو

من: نه غير از من

شوهری :پول خيلی زياد!!

من:نه ببين مثلا يکی بخواد برات سوغاتی بياره دوست داری چی بياره؟

شوهری يکم  بعد ميگه: سيمان!!!!

من :

خلاصه تمامی تمهيدات من با شکست مواجه شد حالا جالبه که اونم فهميده برای چی می پرسم ولی مثلا هيچکدوم به روی خودمون نمی ياريم.هرچند مطمئنم که تا آخر اين مکالمه نمی دونست ولی بعد از گفتن سيمان و ديدن قيافه من تازه يادش اومد.

اين قضيه کادو خريدن اين تولد اهميت استراتژيک داره چون سالگرد عقدمون و عروسيمون و روز زن در پيشه و عقل سلیم در همينه

وای خيلی حرف زدم.فعلا بای

پی نوشت ۱:بيتای عزيز هروقت متوجه شدم برات حتما می نويسم.

پی نوشت ۲:مامان سميه و مامان تازه نيکو مرسی که بهم سر زديد.


کلمات کلیدی:
 
 
ساعت ۱٢:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/٤ 

سلام دوباره .يه سوال کسی می تونه به من بگه چجوری می تونم يه بيوگرافی کوچولو راجع به خودم گوشه صفحه بنويسم و اينکه چطوری می تونم زير متنم رو ويرايش کنم و بنويسم مثلا نگارش شده توسط ....ويا بجای نظر بدين چيز ديگه ای بنويسم؟ اگه می دونين خوشحال می شم اگه بگين.

 


کلمات کلیدی:
 
 
ساعت ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/٤ 

 


کلمات کلیدی:
 
 
ساعت ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/٤ 

سلام. الان ساعت نه و نيم صبحه و من از سرکارم دارم اينارو می نويسم.پريشب زندايی شوهری فوت کرد وما امروز مراسم سوم می خوايم بريم برای همين من ۲ ساعت زودتر از سر کار می رم بيرون.من و شوهری ۲۰ مهر ۸۰ با هم آشنا شديم و چون هر دوتامون دور از خانواده بوديم (من دانشجو بودم و اون درسشو تموم کرده بود و سر کار می رفت) با هم دوست شديم البته خانواده من از اولش در جريان بودند ولی خوب فکر می کردند خيلی رسمی تر از اين حرفها به قصد ازدواج داريم با هم آشنا می شيم.خلاصه ۲۴ ارديبهشت ۸۲ با هم عقد کرديم و بعد از اينکه مراسم عروسيمون ۳ بار به علت فوت اقوام عقب افتاد بالاخره ۳۱ تير ۸۴ با هم ديگه به سمت آشيانمون پر کشيديم .(وای چقدر رمانتيک

الان هم که ۹ ماه از عروسيمون ميگذره من اونقدر وبلاگ اين مامانهارو خوندم که دلم واسه يه نی نی کوچولو داره ضعف می ره. ولی نميدونم چرا دلم می خواد بچم نيمه اولی بشه .واسه همينم تا دو سه ماه ديگه مجبورم صبر کنم.تو تقويمم روزها رو يادداشت می کنم و هر روز که می گذره خوشحال  تر می شم.

اصلا فکرشم نمی کردم که يه روزی اينقدر دلم نی نی بخواد. آخه من يکمی تنبل و راحت طلب تشريف دارم و از اتاق عمل و زايمان بسيار بسيار ميترسم.ولی اين نی نی هنوز نيومده چيکار کرده که من حاضرم همه اينارو به جون بخرم.

احتمالا فقط مامانا درک می کنند که ما چی ميگيم. میدونين چيه يوقتايی دلم می خواست اول مامان می شديم و بعد بچه می شديم تا درک می کرديم که مامانهامون چقدر برای ما دارند زحمت می کشند و چقدر ما رو دوست دارند .

خوب الان سرم يکم شلوغ شد به کارام برسم دوباره ميام.تابعد

 


کلمات کلیدی:
 
 
ساعت ۳:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/۳ 

سلام سلام خوبيد

من از ديروز وبلاگم افتتاح شد ولی هرچه نوشتم نيامد نمی دونم چرا.

من ۲۵ ساله هستم وشوهر عزيزم ۳۰ سالشه و آخر هفته تولدشه.نی نی هم هنوز نداريم.می خوام از اين به بعد خاطرات جالبمون رو اينجا بنويسم و اگه خدا بخواد نی نی دار که شديم برای اون بنويسم و بعدا بهش هديه کنم.


کلمات کلیدی:
 
 
ساعت ۳:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/٢ 

زندگی عرصه يکتای هنرمندی ماست

هرکسی نغمه خود خواند و از صحنه رود

خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد

من از امروز شروع به نوشتن کردم .من ۲۵ ساله و شوهر عزيزم آخر هفته ۳۰ سالش پر ميشه.فعلا نی نی نداريم ولی تو فکرش هستيم.اولش می خواستم وقتی نی نی دار شديم بنويسم ولی بعد نظرم عوض شد.

تا بعد


کلمات کلیدی:
 
 
ساعت ۳:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/٢ 
این وبلاگ متعلق به sadaf59 می باشد
کلمات کلیدی: